Profile
Blog
Photos
Videos
Dag 1: Op kl. 4:40, pakke sammen og afgang fra hostel kl. 6.
Vi var 24 pers. med paa turen. Vores guide var fra Skotland, hedder Claire og er 26 aar.
Saa skulle vi koere i to timer og paa koereturen fik Claire arrangeret, at vi alle skulle praesentere os selv, saa vi vidste lidt om hinanden. Det var meget godt, men lidt graenseoverskridende.
Foerste stop: Outback Camel Farm! Her var der mulighed for at koebe sig til en kamelridetur. Det var Sille frisk paa.. Det gik vildt for sig (Se de fine billeder)!
Andet stop: Camp naer Uluru (Ayers Rock)! Ankomst ved frokosttid. Vi fik sandwich og sad og snakkede lidt med de andre i gruppen.
Tredje stop: Valley of the Winds at Kata Tjuta! Ved eftermiddagstid var det tid til at opleve noget af det roede. Vi blev sendt ud paa en 6 km land gaatur rundt paa Kata Tjuta, som er store, roede sten. Utrolig flot og paa grund af regnvejr i sidste uge var der lidt vand i aaen, der ellers normalt er udtoeret, og det hele var meget groennere. Vi skulle naa tilbage inden solnedgang, som skulle ses ved Uluru.
Fjerde stop: Sunset at Uluru! Da vi ankom sad der en hel masse mennesker og drak champange og ventede paa, at solen skulle gaa ned. Vi kunne gaa lidt hen ad en sti og derved undgaa de fleste mennesker. Ved seks-tiden gik solen ned og det var virkelig flot. Vi mener at kunne se farveskift paa stenen.
Femte stop: Camp naer Uluru! Tid til aftensmad der i dag bestod af kamelpoelser, kaenguru og boeffer. Mums! Kamelpoelser er virkelig en oplevelse vaerd. De smagte overraskende godt. Vi blev sat til at taende baalet.. Det lykkedes da ogsaa naesten, dog med lidt hjaelp fra en af drengene i gruppen. Herefter var der hygge omkring baalet til vi skulle i seng. I stedet med telt med edderkopper skulle vi paa denne tur sove i swags (udendoers sovepose), og da vi kun havde en sovepose (som vi havde hugget..), sov vi i samme swag. Meget hyggeligt og tilpas varmt.
Dag 2: Op kl. 4:40, morgenmad og afgang kl. 5:40.
Foerste stop: Sunrise at Uluru! Selvom vi var doedtraette, kunne vi godt nyde den flotte solopgang. Der var desvaerre lidt overskyet, saa solnedgangen var lidt flottere.
Andet stop: Base Walk! Endnu en gaatur - 10 km rundt om Uluru. Ikke saa mange billeder, da det var lidt svaert at finde ud af, hvor man maatte tage billeder og hvor man ikke maatte i respekt for aboriginals. Her gik vi forbi de foerste danskere vi endnu har set. Det var en meget lang tur, da det var saa tidligt, men det var ret flot. Vi kunne ogsaa have klatret op paa stenen, men turen var lukket pga vind og vores guide anbefalede os ikke at goere det. Pga faren ved det og i respekt for aboriginals kultur, da stenen er meget hellig for dem.
Herefter fik vi en guidet tur hen til nogle grotter, hvor vi ogsaa fik info om stenen og hvordan den er blevet til, plus hvad den bliver brugt til af aboriginals.
Tredje stop: Informationscenteret! Saa fik vi lov til at vaere kulturelle. Vi kunne laese en massse om omraedet, stenen, aboriginals osv. Derudover kunne vi se en masse kunst lavet af aboriginals.
Fjerde stop: Camp naer Uluru! Frokost - burger. Namnam!
Femte stop: Kings Canyon! Saa blev det tid til at skifte lejr og omraede. Med bus til Kings Canyon for at slaa lejr. Igen stod vi for baalet. Det blev ret godt og vi gjorde det uden hjaelp denne gang.
Aftensmad = pasta/koedsovs og hjemmebagt broed til dessert.
Da vi lagde os i vores swags og skulle til at sove begynder det at vrimle med mus over alt. Det blev lidt for meget for Sille.. Saa hun gik ind i bussen for at sove. Bjorg faldt i soevn med det samme, saa det paavirkede ikke rigtig hende. Da Sille froes inde i bussen stod hun op kl. 3 - tidligt - gik i et laaangt bad.
Dag 3: Op kl. 5:20, morgenmad og afgang kl. 6:20.
Foerste stop: Kings Canyon! Igen, igen en gaatur. Denne gang var det en 6 km lang tur, som vi skulle bruge 3,5 timer paa. Det gik meget stille og roligt. Masser af stop med info og tid til at tage billeder. Vildt smukt! Isaer et lille vandhul som hedder Garden of Eden.
Andet stop: Frokost! Saa gik turen mod Alice igen med et lille stop ind og spise frokost. Denne gang stod den paa rester/sandwich. Fem timer tog det at koere tilbage til Alice Springs, men da vi ankom var vejret tilgengaeld blevet meget bedre, og varmere! Vi havde faaet en fri overnatning paa Haven hostel. Til aften tog vi tilbage til Annie's for at spise et 5 $ maaltid med de andre fra gruppen. Rigtig hyggeligt!
- comments
sonjajohansen Hej I to dejlige piger, tusind tak for kortet sille det blev vi meget glade for. Hvor er det spændende hvad I oplever, men det er da ikke så sjovt med alle de mus og edderkopper, det kan være farlig !!!!!!!!!!!!.Kan I så have det godt og stort knus fra os 3