Profile
Blog
Photos
Videos
Tja heldt med at finde arbejde eller nogen at rejse med er ikke lige det jeg har. Jeg har ikke kunnet finde noget arbejde her i Nerang omraadet. Jeg har tilgengaeld haft en masse sjov. Jeg har vaeret et smut til Brichbane. Der saa jeg et museum og fik set lidt af byen. Det var en flot storby, minede mig om New York eller noget i den stil. Saa har jeg vaeret i to forlystelses parker her i weekenden. Movie world (warner brothers) det var meget amerikansk, men figuere af batman og andre helte der gik rundt, og der var selvfoelglig en parade. Jeg proevede en meget sjov forlystelse, hvor man blev skudt af sted i en helvedes fart rundt i loops m.m. Det fedeste var et stundt show med biler. Det var virkelig underholdende at se hvad de kunne goere med de biler..Dagen efter tog hele familien med til Dream world. Der var der flere fede forlysteler at proeve hehe. Og der var en lille zoo, med de mest dovne dyr jeg har set..Igaar var jeg saa i surfers paradice og miami. Ja jeg tog lige et smut til miami. Men det var bare et omraade langs the gold coast. Jeg fik taget et godt billede af deres faverige papegoejer. og et godt billede af byen. I byen er der de her Metermaids, som gaar rundt i guld bikiner og fylder et pakrings bauremeter op. De faar pengene til det ved at saelge en kalender m.m. Det er nu en meget sjov ide, og bringer en del opmaerksomhed i by billede, naar man ser dem. Ellers har jeg fulgt familie livet, og hjulpet med at vaske toej og goere rent. Imorgen tager jeg paa en tur ud til the outback for at se en opal mine. Som ligger lige rundt hjoernet. Bare soelle 900km vaek. Det giver et hak i det budget jeg har lagt, men saadan er det. For saa har jeg nemlig proevet alt det jeg ville her, mangler bare at se the blue mountains i sydney. Jeg regner med at tage til Byron Bay efter mine turen, og proeve og se om det er mulighed for at finde arbejde der. Min jungle tur i Thailand ved jeg ikke om bliver til noget. For der er ingen tilmeldte pt, og der skal minimum vaere to tilmeldte. Det var alt for denne gang.
- comments
mor Hej min pige God tur til opalminen. Vi får lidt af et problem mht. din medicin seddel. Hvor skal jeg sende den hen Sydney er jo ligesom en millionby med masser af posthuse!!!!! Vi må finde en løsning Knus mor
Jan Hej Sasja. Thailand er vist heller ikke lige sagen i øjeblikket. Det bliver vist kun værre og værre. Men Metermaids !!!! det er vist bare noget der rykker. Googlede lige begrebet; og jeg skal love for at det er nogle flotte piger, men hvad er formålet ? En slags pakeringsvagter ? Ofte! når du skriver om steder og begreber googler jeg derhen; både nettet, billeder og google earth. Med google earth er det som at være der selv. Jeg har bl.a gået tur i Nerang. Selve centrum har jeg ikke kunnet finde. Måske der ikke er noget centrum; byen virker meget åben med store brede veje og smalle fortove. Selve guldkysten er jo helt fantastisk.Blue Mountain bliver vist noget af en sensation; men lad nu være med at bestige bjerget; jeg kan se billeder hvor folk hænger på en bjergside; da bjergsiden hælder mere bagover end lodret , har de kun fat med fingerspidserne!!! VILDT!.. Tak for din mail; jeg tror Karen fik skrevet en hel roman til dig som svar. Fortsat god tur Sasja! Hilsen Jan Hey Jan. Sjovt at man kan bruge google saa meget saa du kan se byerne. Metermaids er det omvendte at pakeringvagter de putter penge i pakerings barometerne, de faar pengene gennem salg af kalendere m.m. Thailand skulle vaere ok nu..Og jeg skal nok passe paa the blue mauntains. Karen skrev ikke en hel roman, det var lige til pas :-).