Profile
Blog
Photos
Videos
Vores rejse begyndte soendag den 12.12.10 kl. 23.01 dansk tid. Vi tog med toget fra Aarhus banegaard til Kastrup Lufthavn, hvor vi moedtes med resten af gruppen. Vores fly lettede 06.35, og derfra gik turen til Amsterdam, hvor vi skulle fange vores fly til Atlanta hvor vi blev tjekket i hoved og roev :). Der var tekniske problemer saa vi endte med at sidde to timer i flyet inden takeoff. Derfor havde vi travlt med at komme videre til det naeste fly til Panama City, men det viste sig at dette fly ogsaa var forsinket. Da vi skulle lande i Atlanta var der meget turbulens paa grund af en staerk sidevind mm. Derfor var flyvet ved at lande paa den forkerte landingsbane saa vi maatte lige op en gang mere, hvilket resulterede i et uheld fra Annes og mange andre passageres side :).
Efter mere end 30 timers rejse ankom vi til Panama Citys lufthavn hvor vores kaere guide Alberto stod klar med videokamera og stort smil. Vi blev koert i taxa til vores hostel hvor der ikke var noget vand overhovet! Derudover skulle vi sove paa et varelse hvor der laa en del andre og sov da ankom. Naeste morgen fandt vi et andet og bedre hostel.
Foerste dag tilbragte vi i et kaempe og moderne indkoebscenter som var spaekket med store jukekugler og juletraer i alverdens farver. Dagen efter tog vi loebe/vandreskoene paa og gik op ad en stor bakketop/ et mindre bjerg hvor der var udsigt over hele byen samt Panama Kanalen. Derefter tog vi en taxa igennem Panamas slumkvarter for at komme frem til en aeldre bydel som er bygget efter piraterne (Captain Morgan) oedelagde den gamle bydel.
I dag har vi besoegt den bydel som blev oedelagt af piraterne hvor der kun laa ruiner tilbage. I baggrunden skyder hoeje skyskrabere op hvilket er en stor kontrast. Derefter tog vi en lokal humle-bumle-bus til en af sluserne ved Panama Kanalen. Vi saa flere skibe sejle igennem heriblandt Maersk.
Det er fascinerende at kanalen kunne blive bygge for naesten 100 aar siden. I dag er Panama Kanalen ved at blive udvidet saa stoere skibe kan sejle igennem. Paa vores vej tilbage til bussen saa vi en vaske aegte krokodille under en bro vi krydsede.
Da vi sad i den taet pakkede bus faldt vi i snak med en faering hvilket var noget spicelt paa den anden side af jorden.
Imorgen skal vi sejle op ad en flod gennem junglen og tilbringe dagen med lokale indianere. Anne glaeder sig til at danse med dem :D. Dette var alt for nu vi skriver igen naar vi har flere oplevelser fortaelle.
Maria og Anne.
- comments