Profile
Blog
Photos
Videos
Hejsa :)
Dette bliver lige et lille kort indlaeg, da der ikke er sket saa meget siden sidst. Men vi vil alligevel lige opdatere jer lidt :) Rikke brugte de sidste dage paa oen Utila med at tage Advanced Open Water Diver. Hun dykkede ned paa 30 m., saa et vrag, lavede navigation under vandet, aften dykning og arbejdede mere paa sin flyde evne. Line og hende saa delfiner en dag de var ude og dykke. De holdte en pause paa baaden, da der lige pludselig kom to delfiner svoemmende forbi. De forsoegte at snorkle med dem, men det gad de ikke, men i stedet lagde de sig helt op paa spidsen af baaden og fulgte delfineres kaploeb med baaden. Det var vildt fedt! Den naeste dag svoemmede de med en havskildpadde, saa de har haft nogle fantastiske dyk!
Siden den 8. september har vi igen vaeret i Tela og her bruger vi vores tid paa at have spansk undervisning. Det er lidt svaeret for os alle da ingen af laererne snakker et eneste ord engelsk. Saa det er ikke helt den optimale maade at laere det paa. Men vi klarer os. Den 10. september besoegte vi en bananplantage, hvilket var utrolig spaendende. De pakkede faktisk nogle bananer der skulle til DK, saa om en maanedes tid kan de koebes i de danske forretninger :)
I morgen gaar turen til en botanisk have med blomster, traer, dyr og 100 vis af fugle. Saa det bliver spaendende :)
Vi har forresten bestilt billetter til Costa Rica i vores friuge :) Vi rejser sammen med to andre, saa det bliver vildt godt. Saa faar vi lige endnu et land at se og kommer til at bade i stillehavet tidligere end forventet :)
Som sagt saa var det ikke saa meget for denne gang, men lidt er bedre end ingenting :)
Knus Joergen og Rikke
- comments