Profile
Blog
Photos
Videos
Sununtaina 26.10, maanantai 27.10 tiistai 28.10 keskiviikko 29.10... Ensimmäisenä taas kiitos kaikille, jotka ovat meille viestejä lähetelleet. On ihanaa saada vaikka pieni MOI! silloin tällöin, koska ovat ainoita kontakteja ”ulkomaailmasta”. Kuvien kanssa on ongelmia, mutta niita on paljon taas pian.
Champasak ja Souchitra Guesthouse/Hotel on kohteemme seuraavat kuusi yötä vielä. Olemme palanneet sähkön, ilmastoinnin ja lämpöisen veden ääreen. Viikon tavoitteenamme on polkea 10km päähän temppeliraunioille, joten ei nyt hirveetä haipakkaa pidetä. Don Detin saari oli kuten kaikissa matkaoppaissa mainittiin Laosin ainoita ”Happy- Saaria”. Illan hämärtyminen tuntui hämärtäneen ihmisten tajuntaakin ja aikamoisessa sumussa sitä osa turisteista kulkikin. Paikalla oli myös muutamia suomalaisia- mm. tytöt, jotka olimme tavannet jo Taldossa.
Paljonhan tällä tulee pikaisia tuttavuuksia solmittua kun samoja reittejä kuljetaan muiden reissaajien kanssa. Mitään sen syvällisempää ystävyyttä ei ole tarkoituskaan luoda, mutta on ihan hauska vaihtaa mielipiteitä käydyistä kohteista ja kysellä vinkkejä seuraavasta määränpäästä. Pisin yhdessäolo oli amerikkalaisen vanhemman pariskunnan kanssa, joiden naapureina elelimme useamman päivän Tadlossa. Tervehdyksien jälkeen heidän seuraava kommenttinsa oli, että ”emme äänestäneet Bushia, tehdään se selväksi jo näin alkuvaiheessa!” Siitä sitten olikin rentoa lähteä keskusteluja jatkamaan. Emme kyllä olisikaan veikanneet, että ”bushistit” samoilisivat Laosin viidakoissa 60 vuoden ikäisinä.
Täällä kaikki mainiosti- ollaan oltu terveinä pieniä vatsanvääntöjä lukuunottamatta, mutta niistä selviää lääkkeillä. Palaan taas kuukauden vaihteen jälkeen kertoilemaan rauniokuulumisia!
- comments