Profile
Blog
Photos
Videos
Aah hvor er verden dog stor! Vi oplever nye byer, mennesker, hoteller, lugte og andre former for indtryk, hele tiden. Derfor kan det til tider vaere svaert at holde jeres, saavel som vores egne hoveder opdateret - men vi proever :) Selvom vi nyder alt til yderste punkt, kan man nu godt maerke at det er kraevende at bo i en taske. Den konstante omstilling er stor, og det er til tider svaert at vaenne sig til ikke at have et tilhoerssted. Selvom man idag taler om en global verden, er det tydeligt at der stadig eksisterer diverse kulturforskelle og den dertil hoerende risiko for misforstaelser eller anden form for kontroverser. Vi suger til os med nye erfaringer og synes selv at vi er rimelig open minded, men fordi de lande vi har valgt at rejse i netop er saa forskellige fra hvad vi kender til, kan moedet med det nye ogsaa til tider foere til en vis afstandtagen. Allerede nu kan vi sige at rejser som denne kraever omstillingsparathed, aabenhed og respekt for det fremmede - ogsaa det vi ikke umiddelbart kan forstaa. Jeg er dog af den overbevisning at vi besidder alle tre elementer ;)
Vores 2. dag i Tokyo var suveraent den hvor vi skulle naa mest. Til vores store overraskelse naaede vi dog det hele paa den halve tid. Vi lagde ud med at starte dagen forholdsvist tidligt for at naa til det lokale fiskemarked lidt uden for byen. Dette er en kaempe plads, hvorfra stoerstedelen af Tokyos import foregaard. Nyfangede fisk bliver fragtet rundt til de forskellige boder og restauranter paa markedet. Allerede fra det oejeblik vi ankom, fornemmede man en helt speciel atmosvaere. De friske raavarer faar hurtigt ben at gaa paa. Allerede fra solopgang staar der folk i koe foran de mange spisesteder for at faa en bid af delikatessen - hvorfor vi (eller i hvertfald Louise og Nahoko) ogsaa var kommet. Derefter skyndte vi os tilbage mod indreby, og et specielt moderne omraade hvor taarnhoeje skyskrabere praeger bybilledet. Dette opraade er hovedsageligt benyttet til buisness, samt diverse conferencer for politikkere ect. Efter de mange templer de foregaaende dage, var det helt rart pludselig at opleve noget mere nymodent. Herfra fant vi paa at tage en guidet tur rundt i Tokyos KAEMPE parlament - det var virkelig smukt og spaendende at se indefra, men til vores store skuffelse var der ingen engelsktalende guide. Dette fandt vi ved naermere eftertanke ret absurd, for en saa ellers international arbejdsplads! Efterfoelgende fandt vi en lille cafe, der serverede de laekreste dessert taerter, mmmh. Herfra skulle Nahoko moedes med en veninde, saa vi fandt endnu engang os selv alene i storbyen (vi skal jo laere det foer eller siden). Det skal lige naevnes at Tokyo er stoerre end New York, hvorfor det er ret nemt at farrevild i byen, saavel som i sproget. Trods de store barrierer i kommunikationen klarede vi storbyens kaempe metrosystem i stiv arm - og kun med lidt hjaelp fra lokalbefolkningen ;) Vi havde en rigtig hyggelig eftermiddag og aften, som vi tilbragte paa et af de lokale spisesteder. Selvom hele menukortet var paa japansk formaaede vi at bestille en fortrinnelig middag - (hvilket maaske ogsaa var at forvente efter nu ni dage i samme land, hehe).
Dagen efter blev en af de dage hvor man i virkeligheden ikke kan foretage sig meget. Det var nemlig afrejse dag, og paa tide at sige farvel til Japan. Vi opdaterede vores blog, spiste en god frokost og noed ellers bare solen indtil vores bus til lufthavnen samlede os op ude foran hotellet. Til vores fordel er Tokyos store lufthavn forholdsvis let at finde rundt i, og trods lange koer naaede vi chek in til tiden. Vi skulle med et kaempe fly mod Beijing, saa vi besluttede at vente lidt med at boarde til de fleste folk var gaet ombord. Men da stewardess begynder at raabe saede-omraader op, undrer vi os alligevel over at vi ikke kan finde denne oplysning paa vores billet. Da vi henvender os ved skranken svarer en dame paent, at det da er fordi vi flyver paa Buisness Class!! Denne oplysning kom fuldstaendig bag paa os begge, men bragte lynhurtigt fornyet energi og glaede. Grundet plads mangel var vi blevet opgraderet, og fik nu serveret champagne og tre retters menu i verdens mest behagelige flysaeder - det kan man da kalde luxus ;) Vi maa dog nok indroemme at vi foelte os lidt ude af sammenhaeng, ifoert vores (efterhaanden ildelugtende) trekking toej, og med et glas champagne i haanden. Vi havde en del turbulens undervejs, men heldigvis havde vi hinanden - eller Carina havde i hvertfald Louises haand at klemme i naar det blev lidt for slemt :) I Beijing lufthavn skulle vi igennem en masse koe, men heldigvis stod vores soede guide og dertil hoerende chauffoer klar til at tage imod os paa den anden side. Vi blev koert til vores Hostel, hvor vi efter en lang dag gik paa hovedet i seng.
Idag torsdag startede vi tagen med en tur til den Himmelske Fredsplads, som var stor men ikke noget fantastisk syn paa denne aarstid. Derefter gik vi igennem de mange og lange indgange til Den Hellige By - en sevaerdighed vi begge havde glaedet os meget til! Arkitekturen, templerne og historierne var gribende, men vi havde vidst begge forventet en del mere liv, og at stedet idag stadig ville fungere som en form for samfund, hvilket ikke var tilfaeldet. Selve Den Hellige By som er indkredset af en massiv mur, er helt enorm. Guiden fortalte at trods det var hans nogen og 60. gang, havde han endnu ikke haft den fornoejelse at opleve hele byen. Umiddelbart herefter var det tid til frokost. Denne foregik paa et fint hotel, der serverede laekkert mad! Vi var begge overraskede over sammenhaengen mellem den laekre mad, og prisen paa vores 5 dages tur i Beijing :) Efter frokost tog vi til Sommer Paladset, som er omringet af en smuk og stor have, med dertilhoerende soe der tilmed er forbundet med havet. Guiden paastod at hele opraadet var paa stoerelse med Koebenhavn.. hmm. Der var mange trapper og vi kom hoejt op. Desvaerre er vejret ikke saa godt her, saa det var ikke langt ud over byen at ojet raekte. Til aften var vi blevet anbefalet at se det store Kung Fu show, and so we did. Dette var en fantastisk oplevelse, der med sin indsigtsrige historie, ubeskrivelige koregrafi, mest maerkvaerdige musik og enkelte men inspirerende scenografi, fik os helt op af stolene! En hver der rejser til Beijing skulle gentage vores succesrige dag ;)
Vi laerer en masse nyt om byer, mennesker, os selv og hinanden, og haaber blot at i nyder vores historier lige saa meget som vi nyder oplevelserne :) Vi beklager meget de manglende billeder, men det funker bare ikke :(
- comments
anders thomsen Hej Louise og Carina. Vi ville have givet jer 5 stjerner med det ville systemet ikke tillade. Det er en fornøjelse at læse jeres beretninger. Man får en rigtig god fornemmelse af stederne og det lyser igennem teksten at I har det godt. Det er det aller vigtigste. Vi glæder os virkelig meget til at se jeres billeder fra Tokyo og Beijng. Mange hilsener fra FAR (Louises), Mor (Louises) og Sebastian.