Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen.
Så er vores første to dage i new York gået. Vi har allerede set og oplevet en hel masse. Igår (d. 10) startede vi med at tage en sightseeing tur rundt på Manhattan, for at få overblikket over hvor de forskellige ting var. Derefter gik vi en tur i china town, som er en del af Manhattan fyldt med kinesere og kineserbutikker.
Idag (d. 11) har vi været henne og se 9/11 memorial. Det er de mindesmærker der er lavet for World Trade center på Ground zero. Det var rigtig flot og spændende at se.
Derefter tog vi videre ned til det sydligste af Manhattan. Her tog vi en færge ud til frihedsgudinden - the statue of liberty. Det var fantastisk at se hende i virkeligheden.
Vores hotel er rigtig fint. Det ligger i Jersey City vest for Manhattan. Det tager tyve minutter så er vi lige i centrum af Manhattan. Der er gode store værelser og en King bed hvor man kunne sove tre mennesker i, hvis det skulle være.
- comments
Marianne Det lyder rigtig godt, det må være fantastisk at opleve mange af de ting som man ellers kun ser i tv eller læser om. Fedt at hotellet ligger så centralt. Nyd det og husk at tage en masse billeder. Knus fra mor/svigermor
Martin Rønne Hej unger:-). Det lyder spændende. Jeg var også engang ude for at se frihedsgudinden, men de var ved at restaurere den, så vi stod i kø i to timer og nåede kun et lille stykke op i soklen. Var I helt oppe i toppen? Det er superfedt at I skriver her så vi kan følge jer på jeres tur:-) knus fra daddy:-)
Rasmus og Helle Ja, det er super nemt at I kan følge med på denne her måde! Men nej, det var vi ikke. Man kan slet ikke komme op i den, så vi så den kun udefra. Men det var stadig super fedt :)