Profile
Blog
Photos
Videos
Vi har vaeret paa Dragens Rygrad i dag! Det er en kaempestor risterrasse ca to timers koersel fra Guilin. Vi havde booket turen paa hostlet, saa vi havde sammen med fem andre privat minibus og engelsktalende guide med. Der var rigtig flot og mange terrasser. Det er "foraar" nu, saa risene er lige plantet saa der er mest bare mudder paa terrasserne. Vi spiste frokost i en lille landsby som laa oppe mellem markerne. Efter frokosten gik vi op ad en hel masse trapper til en udkigsplatform. Paa vejen tog vi en million billeder og stoedte paa en hel masse unge Yao- og Zhuangpiger i farverige kjoler og massere af store smykker. De hev fat i en hel masse kinesiske maend, begyndte at synge og ville have dem til at betale for at faa taget billeder med dem. Godt man ikke er en kinesermand:) Vi gik ogsaa op af en lille sti og kom yil selve terrasserne. Ditte blev ret forskraekket at en hund der kom listende ind bag hende, saa hun var naer faldet ned i alt mudderet!
I gaar var vi, som naevnt, i Elefantens Snabel Park. Det er en lille Park ud til Li Jiang (ogsaa kaldet Li-riverflod). Ud til vandet ligger en lille klippe der ligner en elefant med en snabel i vandet. Vi gik i ring oppe paa klippen i hundrede aar for at finde de to grotter, som skulle vaere i klippen. De viste sig at ligge meget laengere nede end paa kortet. Den ene var bare en lang tunnel gennem klippen, hvor der dryppede vand ned fra loftet, og den anden var snyd og ikke en grotte. I floden var der fine elefantfigurer af sten, og der var sten-babyelefanter med musikinstrumenter i parken. Om aftenen gik vi tur ved en soe og saa de to pagoder, der er paa biledet.
Vi bor paa et rigtig hyggeligt hostel, som minder ret meget om de hoteller vi boede paa med turen. Personalet er rigtig flinkt:)
Den sidste dag i Yangshuo var vi paa vandretur ned til der hvor Yulong-floden springer ud af Li Jiang. Vi gik forbi vandboefler paa vejen, kom helt taet paa bjergenen. VI gik op ad en lille sti paa et lille bjerg, som endte ved indgangen til en grotte (en rigtig een!), men vi turde ikke gaa ind.. Vi kom ogsaa igennem en lille landsby hvor der var et lille blikskur hvor der boede nolge inde i.
Vi synes pludselig at vi havde meget tid og ikke saa mange byer paa Planen, saa nu her vi besluttet ogsaa lige at tage forbi Hangzhou. Byen ligger ikke saa langt fra Shanghai og er kendt for te og silke. Vi har bedt hostlet om at skaffe os nattogsbilletter der til, saa vi haaber at der ikke bliver nogle problemer denne gang:)
- comments
Eva Jeg tror, I bliver glade for at have valgt Hangzhou. Jeg mener, at Ulla og jeg var der i 1974. Det var vist der hvor der var et sommer palads med lotusblomster i små kanaler med broer over - et udflugtssted. Glæder mig til at høre om det. Knus fra Eva /mormor
Eva Og forresten: te og silke er gode souvenir'er: let og fylder ikke ret meget :)
pelle det lyder hyggeligt
mormor/Ruth Hej tøser. Godt at høre fra jer så tit, og det var godt, du ikke fik et mudderbad Sandra - puha! Var det den kommende uge, det skulle blive regn? Så pas godt på jer selv!!! Knus fra mormor Ruth
mormoster Ulla (Ditte) Jeg er rigtig imponeret af jeres gode beskrivelser, sunde skepsis og umiddelbare glæde overfor jeres oplevelser. Med jeres gå-på mod tegner fremtiden sig lys. Risvælling og grøn te kommer man langt med.
Sascha :-D Det lyder dejligt. Ja, grotter kan være spændende -hvis man tør gå ind i den ;-) Tænkte nok at I havde "god tid" på denne del af rejsen - så godt at I finder en "ny" by. Dejligt at høre fra jer. Knus
jesper Det lyder som om I nyder turen. På trods af risvælling og grøn te :-)