Profile
Blog
Photos
Videos
Vi havde 2 dage i Taupo, og grunden til det var Skydiving! De fleste af jer har nok vaeret inde og se billederne, de er fra den 16. maj! Vi skulle rigtig have vaeret oppe kl 9, men det blev udskudt foerst til kl 1, og derefter til kl 4. Her fik vi afvide at det var helt aflyst, og vi var ret kede af det. Jeg tager med Sanne ud og kigge paa hende Bungy jumpe imellem tiden. Pludselig lyder vores navne over hojtalerne, at vi har 15 min til at blive klar, saa skal vi ud og hoppe ud af et fly! Vi hopper rundt og er vildt glade. Alle os 5 danske piger kommer i samme fly, saa vi har en video med hinanden, den er vildt sjov! Alle er lidt nervoese paa vej op, og man ser folk forsvinde alt for hurtigt under en naar de hopper ud. Det var en helt fantastisk oplevelse, virkelig fed og samtidig det mest sindsygeste nogen af os nogensinde har gjort. Man falder mod jorden med 200 km i timen, i ca 45 sek fra 12.000 fod, inden faldskaermen folder sig ud og man svaever mod jorden. Med en vild udsigt over Taupo soe og by. Den aften fejrede vi at vi havde gjort det. Ret sjov fest, med masser af dans.
Naeste dag skulle vi til River Valley. Paa vejen skulle vi har vaeret forbi Tongariro national park, men vejret var simpelhen for daarligt. River Valley var et rigtig smukt sted ude midt i ingenting, vi boede lidt primitivt, men det var okay. Os danske piger, og tyske Stefanie boede sammen i et okay vaerelse. Om aftenen tog vi en varm kakao og slappede af.
Om morgenen tog alle de andre toeser paa hestetur, saa jeg slappede af og gik en tur i omraadet (red. Tine) Jeg kom ogsaa hurtig i snak med to soede svenske piger der er kommet paa Erika og Emily. Vi tog videre mod Wellington, hvor vi ankom om aftenen. Nina, mig og Stefanie fik verdens mindste vaerelse med 3 andre der var der i forvejen. Det var heldigvis kun 1 nat! Vi spiste noget pizza paa Dominos, tog et bad og slappede af paa vaerelset.
Op kl 6, og ned til faergen, hvor efter der saa var 3 timers sejltur i sneglefart til Picton. I Picton blev vi hentet af en ny kiwi bus, af vores nye chauffoer Rangi. Der var saa blevet overbooket paa vores hostel i Nelson, saa os 6 der hang ud sammen tog frivilligt et andet hostel, og nooj det var laekkert! Pool, spa, sauna, gratis aften og morgenmad. 4 af os tog ud i byen for at finde den guldsmed der havde lavet ringen til Ringenes Herre, derefter tog vi til Wallmart - hvor jeg koebte bog nr 3 i Twillight serien, jeg laeser dem simpelhen alt for hurtigt!
Paa vej mod Westport skulle alle starte med at stille sig op og fortaelle om sig selv + en pinlig historie, det var ret underholdende. Og senere paa bussen holdt vi "speed-dating" hvor alle roterede, saa man kom til at snakke med alle, det var ret fedt. Vi stoppede ogsaa ved soen Rotoiti hvor der var en vild udsigt udover soen, og de sneklaedte bjerge, det var virkelig flot og surrealistisk. En af fyrerne valgte at hoppe i det kolde vand, prrr. Paa hostel fik vi et vildt laekkert 6 mandsvaerelse. 2 etager, eget kokken, bad og tv! De andre havde bare skod vaerelser saa vi var vildt glade. Aftenen blev dedikeret til tvet, hvor vi saa diverse serier.
Saa var det afsted mod Lake Mahinapua, hvor vi startede dagen med at gaa forbi en kaempe saelkoloni. De var lidt svaere at se pga farven, men de var virkelig soede. Efter det koerte vi til Punakaiki Pancake Rocks, hvor en masse klipper staar langs kysten og ligner pandekager. Her spiste vi noget frokost inden vi koerte til Greymouth. Her koebte vi ting til kostumefesten om aftenen. Vi startede paa at lave dem saa snart vi ankom, og ved 7 tiden var der BBQ, inden festen startede ved 9 tiden. Folk var virkelig gaaet amok i kostumer, og vi havde en vildt sjov fest!
Naeste beretning bliver fra Franz Josef og frem.
- comments