Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er det blevet vores sidste dag i Sydney.
I gaar tog vi Taronga Zoo. Oplevelsen var ikke helt saa stor, som da vi var i Wildlife World, for da kom man taettere paa dyrene, men det var tilgengaeld dobbelt saa dyrt, og vi maatte slippe 400 kr. for at komme ind, saa dyrene skulle da ogsa ses (I kan se nogle af dem i galleriet. Det var rigtig dejligt vejr, og for engang skyld froes vi ikke, saa det var dejligt at gaa rundt der nogle timer. Vi saa bl.a. en komodovaran, som vi har snakket om det meste af turen, da Maria gerne vil have den som kaeledyr (nok ikke muligt, da den nemt kan spise et helt menneske). De havde som enhver anden zoo med respekt for sig selv selvfoelgelig ogsaa giraffer, men det der var sjovt her var, at de for det foerste stod med udsigt til operahust og Sydney harbour bridge, og for det andet kunne man faa lov at komme helt taet paa dem og fodre dem. Vi sejlede til og fra zoologisk have, og den stoerste oplevelse, var nok at se operahuset og broen ude fra vandet.
Senere paa dagen tog vi ud og shoppede lidt. Maria har bl.a. faaet koebt sine elskede Marc Jacobs musesko - og de var endda paa tilbud, 1000 kr. nedsat!!!!! Nikolai har ogsaa shoppet helt vildt, og har brugt hele vores budget, saa nu har vi faktisk ikke nogle penge. Ej bare for sjov, Nikolai har ikke koebt noget som helst her i Sydney, men det skal nok komme i USA, han gaar vidst og sparer :)
Imorgen tager vi afsted til Samoa og ankommer i dag. Det vil sige, vi krydser datolinien og det vil sige, at det der ville vaere seneftermiddag den 10. maj her i Sydney er aften den 9. maj paa Samoa, det er vildt underligt at taenke paa at vi skal i seng to gange i dag, men nu ogsaa meget sjovt. Der er heller ikke laenge til, at vi skal moedes med Sam og Lisbet nu (eller som Nik siger SaMoar for Sam og Moar paa Samoa) faktisk kun 4 dage afhaengigt af hvor man befinder sig i forhold til datolinien.
Vi er ogsaa begyndt at glaede os lidt til at komme hjem. Det bliver rart at have sine egne ting, koekken og seng. Og rart at se alle dem vi kender igen. Vi glaeder os helt vildt til sene grillaftner!!! (ikke en hentydninger overhovedet, men alle invitationer er velkomne :) )
Haaber, I alle har det rigtig dejligt derhjemme. Mange hilsner herfra
- comments
Ghita Hermed en invitation til en sen grillaften i Glostrup. Det var hyggeligt med vores lange snak i dag, Maria. Hurra for skype. Håber I kommer til at nyde Samoa sammen og med Sam og Lisbeth. Knus til jer.