Profile
Blog
Photos
Videos
Hejsa
Saa er vi her soerme igen med nyt fra Australien
Siden vi skrev sidst ,har vi oplevet en masse spaendende ting. Vi har vaeret ude paa Great Barrier Reef og vi har vaeret i paa tur til to store regnskove.
Lad os starte med turen ud paa Great Barrier Reef, hvor vi var ude i onsdags
Vi blev hentet MEGET tidligt om morgenen...eller dvs. kl.7.20, hvilket jo faktisk ikke er saa tidligt endda. Men det bliver det altsaa naar man i 2 maaneder ikke har brugt vaekkeur...
Men op kom vi da, og vi kom i god tid ned til bussen som skulle hente os, og koere os til havnen. Vi skulle forbi nogle andre hoteller og hente flere inden vi skulle til havnen, og de foerste som kom ind i bussen var 4 danske drenge fra Jylland. De skulle sjovt nok ogsaa med den samme baad, og havde alle dykkercertifikat som Nils-Ole, saa de skulle dykke sammen. Da vi kom ned til baaden blev der taget godt imod os af dens besaetning, og vi fik en masse info om dagens forloeb. Det var en rigtig laekker baad, som kun havde 1 maaned paa bagen, saa den var helt ny og flot. Vi skulle sejle ca.2 timer for at komme ud til det sted paa revet hvorfra vi skulle dykke og snorkle, saa der var tid til at se sig omkring paa baaden, og faa udleveret vaadragter, svoemmefinner og andet udstyr. Nils-Ole skulle til en dykkerbriefing, saa imens gik jeg ud og satte mig paa soldaekket for at komme af med min soesyge, og faa noget frisk luft. Her kom jeg i snak med en pige fra Sverige som hed Jessica, og som endte med at blive min "Snorkelbuddy" for dagen. Da Nils-Ole var faerdig med briefingen, var vi naesten fremme ved det sted vi skulle saettes i vandet, saa vi gik straks igang med at faa vores udstyr paa. Nils-Ole var foerst i vandet af os to, og kort efter var han forsvundet ned dybt under havets overflade. Jeg sprang i med Jessica, som aldrig havde snorklet foer, og vi fik svoemmet ud til et godt rev med mange flotte fisk og koraller.
Efter et par timer med snorkling og dykning, blev der serveret frokost. En laekker buffet med en masse dejlig mad. Herefter sejlede vi lidt videre til et andet rev, hvor vi igen skulle dykke og snorkle. Her var det Nils-Oles tredje dyk, og som de foregaaende to gange var han den, af de i alt 7 dykkere, som kunne vaere laengst tid under vandet. Han var den med den bedste vejrtraekning, og brugte derfor mindre ilt end de andre. I en dykkerflaske er der inden man gaar ned, 200 bar luft. Dette er ens for alle. Alt efter hvor ofte og hvor dybt man traekker vejret, bruger man af disse 200 bar luft, og naar man naar ned i det roede felt, hvilket er 50 bar, saa bliver man sendt op til safety stop paa 5 meters dybde i 3 minutter, inden man maa komme helt op til overfladen. Dette er for at forhindre dykkersyge. Dem der var nede kortest var kun under vandet i 15 minutter, mens Nils-Ole ver under mellem 32-38 minutter! Saa det var rigtig flot, og han fik ogsaa ros af dykkerinstruktoeren
Da jeg havde snorklet 4 gange og Nils-Ole dykket 3, skulle vi hjemad igen. Da vi kom til kajen igen og havde lagt til, fik vi sagt farvel til de 4 danske drenge og Jessica og hendes kaerste, og derefter blev vi koert tilbage til hotellet. Vi var begge traette, men mens jeg sov dejligt og tungt natten igennem, var Nils-Ole vaagen det meste af natten med tandpine.
Dagen efter var det ikke blevet bedre, og vi maatte opsoege en tandlaege igen, for at faa ham til at se paa det. Selv om vi ingen tid havde, kom vi alligevel til med det sammen. Dette paa trods af at vi foerst fik tilbudt en tid mandag!! Tandlaegen var rigtig flink, og virkede meget kompetent, saa Nils-Ole var ikke nervoes for at ligge sig i stolen og aabne munden. Tandlaegens reaktion paa Nils-Oles symptomer var, at det var trykket inde i tanden som skabte problemer, og fik det til at goere meget ondt. Dette kunne vi jo kun nikke genkendende til, da det altid har vaeret efter en lang flyvning, eller naar han har vaeret nede og dykke at det har gjort ondt. Han tog et roetgenbillede og sagde saa at han naesten ville anbefale at hiive tanden ud, da den allerede havde faaet en rodbehandling, og at det var svaert naar vi skulle videre til Filippinerne at faa gjort noget ordenligt ved den. Det ville ogsaa vaere meget dyrt at faa lavet endnu en rodbehandling, og saa opdage at det heller ikke hjalp. Men han sagde faktisk noget nyt som ingen af de andre tandlaeger har sagt, og det var at det kunne vaere den lille tand bagved som kunne vaere problemet, og at det pga at nerverne laa saa taet, kunne foeles som den anden tand der gjorde ondt. Saa nu skal han til Tandlaegen igen paa mandag og have lavet en kuldetest for at se hvilken en tand det er som generer ham.
Fredag var vi saa paa tur til regnskoven. Vi blev igen hentet meget tidligt..(samme tid som sidste tur!) og derefter koerte vi mod byen Port Douglas. Efter en kort rundtur i byen og et pick up paa et af hotellerne, koerte vi videre mod vores maal Cape Tribulation. Paa turen dertil stoppede vi undervejs, og gik igennem regnskoven, sejlede paa Daintree river for at se krokodiller, saa den flotte Mossman Gorge (alt dette kan ses paa billederne), og den smukke udsigt fra Alexandre Range Lookout. Da vi var ved at vaere godt traette stoppede vi for at se naermere paa museet med insekter (stedet hvor jeg holder et vandrende blad). Derefter var der arrangeret frokost i det groenne (regnskov selvfoelgelig) med grillet Barramundi (fisk) og boeffer. Det var super laekkert, og efter maden kunne man bade i en del af Daintree floden, hvor vandet var helt klart og rent.
Efter en god frokost og en svoemmetur, koerte vi videre til Cape Tribulation Beach, hvor vi fik set en fantastisk smuk stand og gaaet til en smuk udkigspost i regnskoven, hvorfra man kunne se regnskov paa den anden side, strand, og det fantastisk flotte blaa vand.
Naeste stop var Cape Tribulation regnskoven hvor vi fik en guidet tur igennem, og saa en masse spaendende dyr, planter og traeer. Det var en meget speciel oplevelse at gaa rundt i derinde og dufte, se og ikke mindst hoere regnskoven. Det med at hoere er fordi der er saa mange cikader, at det konstant "larmer". Det lyder naesten som en bilalarm , og deres lyd kan naa helt op paa 110 decibel!! Efter den smukke tur gennem regnskoven, koerte vi til en lille "cafe" hvor vi fik lidt at drikke og en kage hvis man havde lyst til det. Saa var klokken ogsaa blevet mange, og vi satte snuden hjemad igen. Vi var tilbage praecis 12 timer efter vi var taget afsted, saa det var en god og lang dag vi havde der, hvor vi fik oplevet en masse spaendende ting.
I det hele taget har Cairns vaeret super dejligt og vi har hygget os og faaet oplevet en masse. Vi har stadig 2 dage tilbage, saa maaske kommer der lige lidt flere billeder og lidt mere tekst om hvad vi har foretaget os en af de foelgende dage. Eller maa i bare gaa og glaede jer til vi kommer til Filippinerne, det goer vi i hvert fald.
Vi haaber alle har det godt derhjemme i kulden, og saa savner vi jer allesammen
1000 knus og kram Nils-Ole og Katia
- comments