Profile
Blog
Photos
Videos
Aloha !
Så blev det den allersidste uge på Hawaii, og ugen gik så hurtigt!
Mandag 28/4 til torsdag 1/5: Vi startede mandagen med vores anden sportsuge og her havde vi klasseundervisning, om eftermiddagen havde vi nogle sportsaktiviteter, som vi selv skulle planlägge. Det havde i alle dagene, meget forskellige aktiviteter og konkurrencer, så som: Volleyball, stafet, dodgeball, rugby, fodbold, crossfit osv.
Onsdag 30/4: Her havde vi det vildeste, og bedste hike nogensinde, vi hikede nemlig Stairway to Heaven. 8.000 trappetrin op af en bjergkäde ca. 30 min udenfor Waikiki. Vi var 6 personer der tog afsted. Jeg var den eneste pige, sammen med Nikolaj, Viktor, Niklas, Thor og Anders. Resten af holdet var stille sprunget fra, fordi vi havde lavet så meget sport dagene forinden, og var helt smadrede i benene. Men vi der tog afsted havde viljer af stål og vi ville bare op til toppen. Det var en fantastisk tur, og vi skulle igennem en hel jungle först for at komme til trappen. Turen tog 1 t og 25 min derop og 45 ned.
Fredag 2/5: Her tog vi ud og köbte en masse fest ting og röd läber osv. i en stor butik kun til fest. Om aftenen holdte vi kämpe Galla fest. Vi ville alle gerne slutte vores 2 måneder af på Hawaii med en god fest, så alle dressede op og vi havde bestil mad udefra, kämpe läkker buffet med alt slags mad. Alle var rigtig flotte og havde taget det helt store galla skrud på!
Lördag 3/5: Pool, stranden og pleje tömmermänd..
Söndag 4/5: Vi brugte dagen på at pakke og senere havde vi afrejse mod mainlandet fra Hawaii, 9.00 pm (om aftenen)
- comments