Profile
Blog
Photos
Videos
Shanghai - byen kom vi til med tog fra Xi'an - en tur på godt 16 timer. Af en eller anden grund blev Mads og jeg smidt i hver vores 6 personers kupé. På toget boede jeg bl.a. sammen med 3 jævnaldrene kinesere, som alle gik på universitet. De var rigtig flinke og trods deres knap så gode engelsk, lykkedes det os alligevel at snakke sammen. På den tur fik jeg både prøvet kinesisk tomat og mange af deres andre 'snacks'. Det mindede nu mere om tørt vakuumpakket kød og fuglefrø - end 'snacks' efter min forstand. Tiden på toget var rigtig god efter min mening - også selvom mange af børnene ombord gav mig dræberblikke. Hvorfor ved jeg stadig ikke.
De første dage i Shanghai blev brugt på at falde til og se de vigtigste ting/områder. Blandt andet 'the bund', 'french concession' og 'new pudong area'. Efter lidt tid gik det hurtigt op for os, at byen skulle opleves efter kl. 18:00, hvor det er blevet mørkt.
I Shanghai har vi blandt andet været en tur oppe i 'Oriental Pearl tower' - Asiens største TV tårn - det tredje største i verden. Det var i alt 430 meter fra bund til top. Derudover har vi set den gamle bydel, det sted kommunist partiet tog de første spadestik og en masse andet. Derudover var jeg en tur i 'Jinmao tower' - Kinas største skyskraber, hvor jeg endte på et observations dæk på 88. etage. I alt var bygningen næsten en halv kilometer høj - jeg nåede næsten 400 meter op.
Der har været mange ting at se i Shanghai, men noget af det jeg nok sent vil glemme er 'East Nanjing Rd.' - et kæmpe stræde/gågade med enorme indkøbscentre. Den løb fra 'People's Square' lige i centrum til 'the bund'. Den første aften vi gik der, var det næsten umuligt at komme frem, da kineserne selv holdte ferie og gaden var proppet til maksimum.
Dagen inden vi skulle af sted gik primært med at pakke og varme op til landskamp (Danmark vs. Sverige) - vi havde nemlig fundet ud af at den af en eller anden grund blev sendt på kinesisk tv kl. 02:00 natten til søndag. Derudover tog vi et båd cruise, hvor vi blandt andet kunne se den nye bydel og 'the bund' fra vandet. Det var rigtig afslappende og en god afslutning på Shanghai.
For at komme ud til lufthavnen dagen efter skulle vi med verdens hurtigste tog - 436 km/t lød topfarten på og den kunne køre 30 km. på omkring 8 min.Det var ikke for sjov!
Dagene i Shanghai er generelt gået meget stærkt og det er alligevel vemodigt, at skulle sige farvel til Kina efter 3 gode uger. Alligevel ser jeg frem til 14 dage i Hong Kong, hvor vi kan slappe af og nyde endnu en storby.
- comments