Profile
Blog
Photos
Videos
Tänään kyllä koko päivä on mennyt hukkaan mulla, kun on ollu krapula. Mulla menee toimintakyky täysin krapulassa, vaikka mulla ei edes ollu mitenkään paha olo. Maha kipeä, väsytti ja käet tärisi. Oon ollu koko päivän huoneessa vaan, ainoastaan poistunut syömään. Nyt aika turvonnut olo, kun oon vaan vetänyt tänään länkkäri ruokaa. Pakko huomenna taas saada meidän kantapaikassa aivan uskomattoman hyvää ja tulista Red curryä. Viimeeksi se oli kyl aika tulinen, mentiin jo aika rajoilla. Harri otti saman ruoan ja ei pystynyt syömään kuin puolet ja sen aikana se tuskaili ja hikoili kunnolla. Mitä chili tekeekää ihmiselle :) Mahaa kyl poltteli sen jälkeen aika pahasti ja seuraavan päivän. Olin nimittäin syönyt vaan tulista ruokaa koko päivän. Piti ottaa vähä iisimmin ton tulisen ruoan kanssa. Aamupalaksi sit vaan paistettua riisiä, no laitoin vähä fish and chili soosii ;)
Yritettiin yks päivä etsiä skoottereilla sitä tsunamimuseota ja ei aluksi löydetty sitä ja tsunamin tuomaa poliisivenettä, joka on sisämaassa. Käytiin ajamassa Khao Lakin keskustassa mutka ja itelle tuli vähä olo, et nyt ollaan poikien kaa väärällä alueella. Jos oltais tiedetty paremmin, niin ehdottomasti meidän olisi pitänyt hommata hotelli siit keskustan alueelta, eikä täältä Bang Niangista. Siellä on sentään vähä elämää, toisin kuin täällä.
Ku etsittiin sitä tsunamimuseota, Jannelle sattu pikku vahinko skootterilla ja se kaatu sen kaa. Onneksi ei käynyt mitenkään pahasti, vähän lähti nahat olka- ja kyynärpäästä. Onneksi mä oon koko ajan ollu Harrin kyydissä, koska sit olis varmaan tullu ikävämpää jälkeä kaks päällä. Pari naarmua skootteriin, mutta onneksi ei tullut mitään seuraamuksia ku palautettiin skootterit. Oon kuullu paljon juttuja, kuinka vuokraajat syynäävät joka ikisen naarmun tarkkaan ja niistä saa pulittaa kovia rahoja korvaukseksi. Jannea luonnollisesti alko jännittää ajaminen mut se ajo hotellille, et saatiin putsattua haavat. Mä yritin sen jälkeen ajaa sitä skootteria, mut sekoitin sopivasti kaasun ja jarrun. Pöpelikössähän sit kävin ja luovutin ajamisen takasin Jannelle. Ei sit oikein enää ajeltu niillä. Harri olis ollu ihan liekeissä ja halunut ajaa koko ajan lisää, mut luovutettiin skootterit eilen hyvissä ajoin, ku kumpikaan minä tai Janne ei enää oikein enää lämmetty asialle.
Löydettiin lopulta se tsunamimuseo ja se oli tosi huono. Pienellä vaivalla siitä vois saada hyvän ja koskettavan. Nyt siellä oli vaan muutama kuva ja yleisesti tietoa miten tsunami syntyy ja sen seurauksista luonnolle ja thai ihmisten elämään. Sata bathia piti siitäkin maksaa hohhoijaa. Pienessä hetkessä löydät netistä paljon paremman ja kattavamman paketin. Käytiin myös kattoo poliisivenettä, jonka tsunami on tuonut n. 800 metriä mereltä sisämaahan. Ku katso sitä laivaa, niin oli erittäin vaikea ymmärtää miten suuri se tsunami oikein on ollut et se oon vaan nakannut tollasen ison laivan tänne asti.
Eilen tosiaan oltiin poikien kaa vähä party party. Juotiin kolmeen pekkaan vodka pullo ja mentiin sitten tosi hienoon ja erilaiseen ravintolaan täällä Thaimaassa. Niillä oli vähä sellanen fine dining meininki ja drinksut oli sika hyviä. Suosikki ehdottomasti inkiväärillä maustettu drinksu. Taksi kuski heitti tän jälkeen meidät yhteen mestaan keskustassa, joka sitten osoittautuikin ainoaksi menomestaksi täällä. Oli kivaa ja hyvä tunnelma. Hahaa Harri yritti tilata meille bucketia kolmella pillillä. Niin tottakai thai tyttö toi sitten kolme ämpäriä. Onneksi meidän pöytäseurueesta toinen porukka osti yhen. Ei oltais kyllä millään pystytty tuhoamaan sellasta yks per nokka. Tai en minä ainakaan. Siirryin veteen aika hyvissä ajoin. Baarin jälkeen käytiin Harrin kaa yöuinnilla uima-altaalla. Oli tullu tansittua niin paljon livebändin tahtiin. Toivottavasti ei mekastettu äänekkäästi. Yritettiin ainaki olla hissukseen. Oli mulle sit humalat 5 viikon jälkeen. Ja koska darrassa meni tää päivä aivan hukkaa niin taidan edelleen pidättäytyä humalasta. Oon edelleen sitä mieltä ettei toi dokaaminen oo darraan verrattuna järkevää. Oon tullut vanhaksi.
- comments