Profile
Blog
Photos
Videos
Saa havde vi program heeeele dagen....
Vi startede paa en Cham museum, der er et museum for et mindretal af vietnamerserne, der kalder sig Cham folket. Museet var meget lille, og vi har endnu ikke rigtig forstaaet, hvorfor det var saa vigtigt, at vi skulle se det, men saa har vi set det med.
Efter museet var det tid til at kore til en ny by med stop op i bjergene, i noget der hedder Hai Van passet. Det var halvvejs oppe af et bjerg, hvor vi steg ud og saa den smukkeste udsigt. Der var udsigt ud over bjergene, havet, byen og skoven. Alt det flotte man kan dromme om. Passet var ogsaa blevet brugt af amerikanerne under Vietnamkrigen, hvor de havde bunker, som stadig stod bevaret.
Da vi kom til vores nye by, Hue, havde vi lige lidt tid for os selv. Mette tog ud og spiste is og saa de narliggende gader med nogle fra gruppen, mens Daisy blev paa varelset med sin roomie og slappede af.
Herefter stod den paa besog til Citadel - den forbudte by. Citadel betyder lille by, saa det var en lille by, der ligger i en storre by, hvor den udenom er en fastning, som tidligere blev brugt til at forsvare byen. Her boede der tidligere ledere af landet. De eneste, der maatte bo i byen, var lederens familie og de kvinder, som han havde. Familien havde hver sit lille hus og kvinderne ogsaa deres. En leder kunne have omkring 100 kvinder paa en gang. Hvis disse forst blev valgt, kunne de ikke komme tilbage til deres familier. De skulle blive i denne by med lederen. Kun en gang om aaret maatte de komme op i et hojt taarn, hvor de kunne se udsigten ud over den resterende by. De fleste af disse piger valgte selv dette liv.
Efter Citadel byen tog vi hen for at se Thien Mu Pagoda. Det er et sted, hvor der bor munke, og hvor man kan komme og bede til Buddha. Vi kom ind paa omraadet, hvor munkene boede, hvor vi saa nogle af dem spille fodbold. Det var sjovt at se munkene "have en liv", som vi kender det. Men det er stadig markeligt at se paa dem som en slags turistattraktion, naar det er helt almindelige mennesker.
Herefter stod den paa baadtur ned af Perfume River. En afslappende maade at afslutte dagen paa.
Efter aftensmad tog Mette ned paa en bar sammen med nogle andre fra gruppen og fik nogle drinks. I mellemtiden fik Daisy massage og kom bagefter ned og joinede paa baren. Mette var dog trat sammen med andre fra gruppen, saa de tog hjem og hyggede paa et af varelserne med at skrive dagboger og postkort.
Paa baren havde rigtig mange af deres gaester skrevet beskeder paa vaegge og loft. Det ville vi ogsaa, saa alle os der var tilbage skrev vores navne i loftet og vi lavede da ogsaa lidt reklame for Adventure.dk. Det var dog lidt nervepirrende da Troel som var mega mega mega fuld skulle op og staa paa bordet for at kunne naa loftet.
- comments