Profile
Blog
Photos
Videos
den 27 marts holdt vi Lisa's polterabend, som hendes søde veninden Fran havde arrangeret. vintur rundt til forskellige vingårde, lækker middag på en græsk restaurant, og så i byen.
Det hele gik rigtig godt. Lisa har så mange søde veninder og hun virkede til at hygge sig rigtig meget. Måske
det også hjalp med alle de forskellige vine vi smagte.. Det ender jo med at blive til nogle glas :o)
Alle pigerne der var med på turen var simpelthen så søde, og jeg syntes virkelig det var dejligt at lære dem at kende. Nårjeg møder dem til brylluppet igen, kender jeg jo de fleste gæster :o)
Efter vinturen spiste vi på den skønneste græske restaurant.. ualmindeligt lækker mad !! Og Lisa vandt en drikke-
konkurrence mod tjeneren (JägerBOMB), så hun fik hendes drink gratis. Vi var på stedet 4 timer.. Det var rigtig hyggeligt og langsomt. Det kan jeg egentlig godt lide. Og noget af det første de sagde da vi ankom var; "Vi er græske, så hos os kan i larme lige så meget i vil, bare i hygger jer.." - Så det gjorde vi :o)
og maden var fantastisk. det var buffet som blev stillet ind på bordene på tallerkner, så man skulle ikke engang rejse sig :o) Men
hold da op der var meget mad ! ingen af os kunne spise op.
Efter middag tog de fleste af os i byen til drinks. Og så hev fran Hen's Night Lotto op af lommen. Et skrabespil, hvor man skraber en
udfordring, hvem man skal gøre det ved og hvad man skal gøre bagefter. Lisa skulle bl.a.;
- Bede om en fyrs telefon nummer og bagefter takke nej!
- Gå over til en flok fyre og få dem til at give hende et kondom :o)
- Gå ud på herretoilettet mens hun opførte sig fuld (vi gik alle med hende der)
Det var et super sjovt spil lige indtil der var en der pegede på mig og sagde "din tur Mette".. Og jeg havde jo kun fået en til to drinks.
Og jeg er altså lidt genert. Så jeg skulle gå over til den højeste fyr, synge en sang og bagefter sige "looking good" blink blink ;o)
Og jeg gjorde det, med et kor at grinende piger i baggrunden. Den stakkels fyr fik en lille serenade på dansk fra lady og vagabonden "Nu er det nat, en vidunderlig nat, som vi kalder bella nocte". og han kiggede bare på mig som om? "hvad laver du? mærkelige kvindemenneske"
Men jeg klarede det.. hyyh.. og bagefter kunne jeg grine af alle de andre :o)
Jeg var hjemme ved 2 tiden og skyndte mig i seng, for jeg skulle mødes med mine kusiner Sarah og Maria kl 7 ! Vi skulle til Rottnest Island. En lille ø hvor der nærmest ikke er nogen biler, men en masse smukke små bugte og strande. Man kan leje en cykel derovre, hvilket vi også gjorde. Sarah og Maria lejede en Tandem. Hvilket faktisk gik okay :o) Og hvor ser man bare ualmindeligt sexet ud med cykelhjelm på.
Jeg nænnede næsten ikke at tage min af til sidst :o)
På Rottnest Island er der et dyr der hedder quakkas. Det ligner en meget forstørret blanding af et hamster og en rotte, og det er det eneste sted de er. Og så hopper de på bagbenene som en kænguru !! På et tidspunkt sidder vi på en lille cafe og spiser. Pludselig skriger Maria, springer op og løber 2 meter væk. Jeg opfatter selvfølgelig straks faren og følger skik, også med et skrig, og min kusine Sarah bliver siddende fuldstændig upåvirket :o) Det var så fordi en quakka havde rørt Marias ben, og de er altså ganske harmløse. Jeg derimod troede hun skrev pga en slange,
så det var lidt pinligt at vi havde skreget som hysteriske kvinder over et forvokset hamster :o)
Vi fik cyklet næsten hele øen rundt, og vi fik også kørt forkert mange gange, og endte i diverse blindgyder. Men solen skinnede fra en skyfri himmel så det var helt perfekt.
Sidst på dagen lagde vi os ved Geordie Bay, så vi kunne snorkle lidt. Hvilket endte med at jeg fik et mindre panik anfald. Jeg var lidt urolig over sådan at svømme rundt i havet hvor jeg ikke helt kunne bunde. Det resulterede så i et mindre paranoia. Hver gang mit mørke hår flød ind i mit perifere syn, fik jeg et chok og tænkte HAJ!! Den har fundet mig, nu er den her for at æde mig. Og hver gang var det bare mig hår.. suk.. efter et kvarter var jeg nødt til at gå op, for mit hjerte bankede afsted.. ak ja :o)
igår d. 29 marts var der BBQ på stranden, og rigtig mange af bryllupsgæsterne var med. Det var rigtig hyggeligt, så vi alle kan lære hinanden at kende. Og
både danske, englændere og australiere var rigtig godt til at blande sig med hinanden :o) Og sidst på eftermiddagen blev vi enige om at springe i bølgen blå,
og lige inden siger herren ved siden af "right now at dusk is when the sharks come in to feed".. hvilket hylede mig lidt ud af den, men hvis alle de andre tør gå i vandet tør jeg også. Jeg sørgede bare hele tiden for at far var længere ude, da han jo unægtelig må være mere appetitlig :o) hehe..
bølgerne er massive hernede.. jeg havde fuldstændig glemt den voldsomme kraft de har.. På et tidspunkt blev jeg slået fuldstændig omkuld og væltet hen langs bunden af havet uden at vide hvad der var op og hvad der var ned. og lige da jeg endelig får sand under mine fødder og skal til at rejse mig op, opdager jeg at mangler
min bikine underdel. Heldigvis var de bare røget ned om benene så jeg hurtigt lige kunne tage dem på, inden jeg rejste mig op og kæmpede mod den næste bølge. Hvor pinligt kunne det ikke lige være hvis de var blevet rykket helt af !!
Men ellers går det godt hernede. Vejret er jo fuldstædigt pragtfuldt. Idag skal vi til Rehearsel så vi ved hvad vi skal gøre og ikke gøre imorgen til brylluppet. Jeg er så nervøs så det er meget godt lige at øve det.
Jeg kommer til at græde så meget imorgen. Det kommer til at blive så smukt. Jeg har sagt til de andre, at hvis jeg besvimer, er det bare fordi jeg er blevet dehydreret af at græde så meget :o)
jeg ligger billeder fra brylluppet ud i overmorgen..
vi ses allesammen Kram Mette
- comments


