Profile
Blog
Photos
Videos
Efter et par gode dage i Auckland, fik vi bestilt en bus, som skulle køre os rundt på hele New Zealand. Vi besluttede at kører med en "backpacker bus",da man i sådan en, ud over at blive transporteret fra a til b, samtidig stopper ved forskellige seværdigheder på vejen og de sørger for at kører en direkte til ens hostel, hvilket sparer os for en masse tid og besvær.
Vi kørte fra Auckland til Rotorua, hvor vi boede en enkelt nat. Derfra kørte vi mod Taupo, men på vejen stoppede vi ved Wai-O-Tapu nationalpark. Først så vi en geyser, som var lidt fesen sammenlignet med den på Island, den skulle endda hjælpes i gang af en mand med et stykke sæbe. Derefter gik vi rundt i en stor park med en masse "hot springs" (søer der er opvarmet af gas fra undergrunden). En super flot nationalpark. Derfra kørte vi videre til Taupo hvor vi overnattede.
Dagen efter kørte vi til Waitomo, som er kendt for sine store underjordiske grotter. Her var vi ude at "black water rafte". Det foregik iført våddragter og med en badering til at sidde på. Så sejlede man stille og roligt rundt gennem grotterne. Det var ikke så vildt som titlen måske lagde op til, men det var super flot. Den helt store attraktion, var de mange "glow worms" som lyste grotten lidt op. Glow worms er små biller, der lyser i mørke. De lyser for at tiltrække andre smådyr, som de fanger i en slags spindelvæv og derefter spiser. Der var flere tusind af dem og det var super flot at se på.
Fra Waitomo kørte vi til Nationalparken Tongariro, hvor vi havde to overnatninger. Den ene dag brugte vi på at gå "Alpine Crossing" turen. National parken er blevet brugt som location til filmen "Ringenes herre" hvor den blev brugt til at være "Mordor" (der hvor "The Dark lord" holder til). Udover at gå selve turen, som er hård nok i sig selv, kravlede vi samtidig på Mount Ngauruhoe (Mt. Doom fra Ringenes herre). Turen op er uden for den planlagte rute og der er derfor ingen stier at holde sig til. Det var super hårdt og da det samtidig blæste ret meget og var totalt tåget, gav det lidt ekstra udfordringer. Vi nåede dog toppen og selvom man slet ikke kunne se noget pga. tågen, var præstationen i sig selv ret tilfredsstillende. Resten af turen gik fint og det var super flot. En rigtigt god oplevelse for os begge J
Fra nationalparken gik turen til Wellington som er New Zealands hovedstad. Her har vi nydt byen og bl.a. besøgt parlamentet og nationalmuseet. I parlamentet var vi rundt på en gratis rundvisning og her mødte vi New Zealands"Speaker" (hvilket svarer til folketingets formand). Man kunne se på de indfødte at der var tale om en kendt person, men der gik lidt tid før vi fandt ud af hvem han var. Om aftenen var vi ude og spise for at fejre at Melanie bestod sin jura eksamen. Her fik vi noget super lækkert lam, som man jo skal spise når nu man er på New Zealand (der er 45 millioner får på øerne).
I morgen går turen videre mod sydøen hvor flere store oplevelser venter. Vi nyder stadig livet, og nyder de 25 grader og solskin som der er hernede i øjeblikket J
- comments