Profile
Blog
Photos
Videos
Hey derhjemme!
Saa fandt jeg endelig et sted, hvor computeren gad uploade mine billeder! Skulle ogsaa bare helt tilbage til Quito for at det lykkedes. Vi ankom idag til Quito klokken 17 efter at have sagt farvel til det fortryllende Galapagos. Her i Quito skal vi imorgen tidlig sige farvel til Stine, og loerdag siger Nadia og jeg saa farvel til Kennet der flyver hjem efter vi er taget mod Lima, Peru. Tiden kommer til at gaa med lidt toejvask, computerbesoeg og en masse andet loest.
Naa, men for at tage os tilbage til Galapagos for en stund, vil jeg proeve at beskrive de sidste to uger af opholdet. I weekenden inden cruiset for snart 2 uger siden lavede vi ikke meget andet end at slappe af, og tage en lille tur paa det lokale center vedroerende historien og betydningen af Galapagos. Spaendende synes jeg, men de andre kiggede mest billeder! ;) Derfra tog vi en gaatur ud til en bugt, der laa ca. en halv time fra byen. Her var vandet ufatteligt klart og vi aergrede os over vi ikke havde snorkel grej med. Det var ude ved denne bugt vi saa statuen af Darwin, der er opstillet fordi oeen vi boede paa var den foerste han ankom til i 1835.
Dagen efter var det saa tid til vores 5-dages cruise. Vi glaedede os meget og havde hoeje forventninger. Da vi jo allerede havde tilbragt mere end to uger paa San Cristobal var vi lidt skuffede over at hele mandagen foregik her paa oeen - men de fleste af de andre var kun floejet dertil for cruiset, saa fair nok. Baaden var nok en del mindre end vi havde regnet med, og kahytterne var mildest talt meget smaa. Da vi saa den katamaran vi ogsaa havde faaet et tilbud paa (den der er den store baad paa billedet!), var vi noget kede af vi ikke havde taget den. Prisforskellen var kun $200 (750 og 950) og det vil jeg anbefale at goere end anden gang. Jeg gaar ud fra at kahytterne har vaeret stoerre (plads til ligesaa mange paa begge baade), og gyngeturerne havde nok ikke vaeret helt saa store. Vores baad havde dog en fordel i at vaere meget hyggelig og man fik en god kontakt med besaetningen. Saa langsomt og isaer bagefter goer valget af baad mig ikke saa meget. Naa, men foerste nat skulle vi sejle til oeen Española fra 24 - 04 - ikke meget soevn den nat! Vi blev introduceret til vores guide Enrique, der var helt vildt dygtig, paa bare 19 aar. Paa Española saa vi flere soeloever, de roede leguaner og en masse fugle. Her var albatrosser, alle tre forskellige Boobies, falke og mange flere. Meget interessant og hold kaeft, hvor er albatrosser store naar de flyver, men svaere at faa billeder af! Herefter sejlede vi om paa den anden side af oeen, hvor vi skulle snorkle rundt om en lille klippeoe. Her var mulighed for at se hajer, rokker og meget andet. Det eneste vi fik set var dog en forholdsvis stor rokke paa bunden (ca. 15 m.) og selvfoelgelig en masse fisk. Herefter sejlede vi ind til en hvid sandstrand, hvor vi kunne faa lidt sol og snorkle noget mere - her saa vi en del flere rokker!
Om aftenen sejlede vi saa mod Floreana og Post Office Bay. Modsat Española er Floreana beboet, men ikke her hvor vi gik i land. Post Office Bay hedder saadan fordi der har vaeret poststed her i over 150 aar. Startede med en kaptajn der smed post ud her, som andre der skulle den rigtige vej saa afleverede. Idag bliver den gamle toende brugt til turisternes postkort hjem til dem selv. Ideen er at f.eks. en anden dansker tager dit postkort og afleverer det til adressen naar han/hun kommer til DK. Herfra gik vi om til en lavatunnel der var blevet dannet af tre undersoeiske vulkanudbrud. Vi gik ned i moerket med lommelygter helt ned til hvor havvandet kom ind, og kunne saa svoemme et lille stykke i det uhyggelige moerke! Efterfoelgende sejlede vi i tyve minutter til endnu et sted hvor der skulle vaere hajer. Og det var der. Jeg saa i alt 3 Black Tipped Reef Sharks, hvilket var en megafed oplevelse. De var vel ca. 1,5 meter lange og var RIGTIGE hajer! ;) Herfra tog vi indtil en lagune, hvor vi kunne se flamingoer og videre om til en anden strand, hvor rokkerne laa naermest i lag i strandkanten, og hvor havskildpadderne kom og lagde deres aeg! Her skulle man ikke bade.
Fra Floreana sejlede vi til oeen Isabela, som er den stoerste i Galapagos og, hvorpaa der ligger 6 vulkaner. Vi besoegte her et skildpaddecenter, hvor de fortalte om, hvad de goer for at beskytte de truede af dem. Vi saa mange forskellige og man kunne virkelig se evolutionens spor! Nogle skildpadder havde f.eks. vaeret noedt til at faa mad fra andre hoejder end andre afhaengig af hvilken oe de var fra, og saa havde deres skjold udviklet sig saa halsen kunne straekkes nasten 1,5 meter opad! Vi sejlede ogsaa ud til nogle klippeoeer hvor vi kunne se hajer der slappede af. De laa paa bunden i en smal rende med vand, der vel var 2 meter bred og dyb. Det har jeg ogsaa forsoegt at faa billeder af. Her fik vi ogsaa snorklet, bla. med rokker, skildpadder og pingviner! Nice!
Sidste stop var fredag og var oeen Santa Cruz, hvor vores eneste besoeg var et skildpaddecenter hvor den beroemte skildpadde Lonesome George opholdt sig. Han blev fundet alene paa en oe, den eneste af sin slags, og menes aldrig at have haft nogen mager. For at forsoege at redde en del af arten, er man nu igang med at parre George med to hunner, der minder meget om ham selv. Derefter er ideen saa at parre ham med sine boern og derefter boerneboern. Det smarte er nemlig at de kan soerge for at faa hunner. Koennet bliver udelukkende bestemt af hvilken temperatur aegget ligger i! Cruiset var officielt faerdigt klokken 8:30 om morgenen da mange skulle flyve tilbage til fastlandet allerede her. Vi blev dog paa Santa Cruz til soendag og fik set Tortuga Bay, som er vildt flot, og George lidt taettere paa igen!
Vi kom tilbage soendag eftermiddag og manglede nu blot tre arbejdsdage for at vaere faerdige med Galapagos. De forloeb fint, og jeg fik taget nogle billeder af boernene og stedet som i kan se. Det har vaeret tre rigtig hyggelige uger med boernene, og vi laerte alle paa trods af sprogproblemerne at finde ud af det. Boernene med mig og omvendt! De var virkelig soede - de fleste - men mest naar de sov. Er glad for at have proevet det! ;)
Det var alt hvad jeg havde om Galapagos der har vaeret helt vildt fantastisk at opleve, og faktisk ogsaa om Ecuador som helhed. Loerdag tager Nadia og jeg som sagt til Peru, hvor vi har et stramt og godt program - det kommer der meget mere om! Hav det godt saa laenge og hils alle paa jeres vej!
KH
Mathias ;)
- comments