Profile
Blog
Photos
Videos
Terveiset Trentistä!
Pitkän haaveilun ja odotuksen jälkeen vihdoin Kanadassa, Trent Univeristyssa!! Aivan mahtava fiilis päästä tutustumaan uusiin ihmisiin, asumaan toisella mantereella, oppimaan täysin uusia opiskelutapoja ja teroittamaan englanninkieli kuntoon!
Halusin aloittaa tämän blogin, vaikka lukukauteni on jo melko pitkällä. Kirjoitan kuitenkin reissuni alusta lähtien, jotta sinä, hyvä lukija, pysyt kärryillä. Toivottavasti tarinani ovat mielenkiintoisia ja ehkä innostavat myös sinut lähtemään Kanadaan! Sisällytän kirjoituksiini myös faktapitoisia juttuja siltä varalta, että harkitset vaihtovuotta täällä.
Kansainvälisten opiskelijoiden lukukausi Trentissä alkoi neljäpäiväisellä orientaatioleirillä syyskuussa. Leirillä sai tiiviin tietopaketin tärkeimmistä opiskeluja koskevista asioista, mutta ennen kaikkea leirin tarkoituksena oli tutustuminen toisiin opiskelijoihin ja hauskanpito perinteisten kanadalaisten aktiviteettien kera. Leirillä huomasin olevani ainoa suomalainen, mutta se vain edisti tutustumista uusiin ihmisiin. Leirin jälkeen oli tervetullut olo yliopistoon, eikä tarvinnut olla yksin uudessa ympäristössä.
Yliopisto sijaitsee suhteellisen pienessä kaupungissa nimeltä Peterborough. Paikan pienuutta kompensoi kuitenkin puolisentoista tunnin ajomatkan päässä oleva Kanadan suurin kaupunki, Toronto. Myös yliopisto on Kanadan mittakaavassa pieni, vain noin 7 000 opiskelijaa. Trent Universityssa voi kuitenkin opiskella lukuisia aineita psykologiasta historiaan niin kandidaatti -kuin maisteritasolla. Omat opiskeluni kohdistuvat kaupallisiin kolmannen vuoden kursseihin, joista saan opintopisteet suomalaiseen tutkintooni.
Ensimmäisellä viikolla ei ollut luentoja, mutta tekemistä kyllä riitti. Viikon aikana oli tarkoitus tutustua kampukseen ja toisiin uusiin opiskelijoihin, ja tätä varten yliopisto oli suunnitellut koko viikon täyteen erinäistä ohjelmaa.
Asun yliopiston kampuksella, jonka sanotaan olevan yksi Kanadan kauneimmista kampuksista. Joki virtaa kampuksen läpi ja muutenkin se on täysin luonnon ympäröimä. Bussilla Peterboroughin keskustaan pääsee vajaassa 20 minuutissa. Kampuksella asumista suositellaan ensimmäisen vuoden opiskelijoiden lisäksi kaikille vaihto-oppilaille. Kampus koostuu neljästä eri "collegesta", joista valitsin itselleni mieluisimman jo huhtikuussa. Valintapäätös ei ollut helppo, sillä kaikki vaikuttivat hyviltä. Kokemukseni kampuksesta ovat olleet melko positiiviset, vaikka aina jotain valittamisen varaa löytyy. Positiivisena asiana on ensinnäkin mainittava lyhyet etäisyydet eli maksimissaan 15 minuutin kävely kaikkeen tarvittavaan: luennot, muut vaihtarit, kampuksen ruokalat, urheilumahdollisuudet, kirjasto ja useimmat bileet!! Kampus muodostaa tiiviin yhteisön, josta saattaa jäädä ulkopuolelle jos asuu muualla.
Oma huoneeni on sopivan kokoinen ja viihtyisä, varsinkin pienen sisustamisen jälkeen. Sisustamista auttoi opiskelijoille tarkoitettu "Free Market", josta sananmukaisesti saa ilmaiseksi hakea astioita, henkareita, vaatteita ja vaikka mitä muuta. Miinusta kampusasunnot saavat WC- ja suihkutiloista, jotka jaetaan 20 henkilön kesken. Myös vuokra on melkoisen korkea, sillä se sisältää myös aina ruoat. Riippuen "collegesta" ja ruokasuunnitelmasta, jokaisella on tietty määrä rahaa opiskelijakortilla, jolla voi ostaa ruokaa kampuksella. Ruokavalikoima vaikuttaa suhteellisen laajalta, mutta olen kuullut huhuja että siihen kyllästyy nopeasti. Valikoimasta löytyy pitsaa, hampurilaisia, ranskalaisia, erilaisia sandwichejä ja limuja. Terveellisempiäkin ruokavaihtoehtoja onneksi löytyy: keittoja, kotiruokaa, salaattipöytä, pita-rullia, sushia, mehuja, maitoja ynnä muuta. Kampuksella on myös mahdollista joka päivä mennä buffetiin, jossa saa siis syödä niin paljon kuin napa vetää. Empiiristen havaintojeni pohjalta sanoisin, että miespuoliset opiskelijat suosivat enemmän buffetia kuin naispuoliset. Kampuksella syöminen on kallista, jos hintoja vertaa Suomen opiskelijaruokaloihin. Rahaa ei toisaalta kulu niin paljon muuhun "turhaan" ja kortilla olevaa rahasummaa on helppo seurata. Ylipäänsä olen hyvin tyytyväinen kampukseen, valitsemaani "collegeen".
Ensimmäisen viikon jälkeen jännitystä, intoa ja uutta sai kokea sylin täydeltä, mutta eiköhän seuraavalla viikolla alkavat luennot ja muut aktiviteetit pidä jännityksen yllä. Tarkasta lisäämäni kuvat alkuajoista!
- comments