Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle hjemme i DK! :)
Vi er ankommet godt til La Paz, verdens hoejeste hovedstad. Turen gik godt, dog var den sidste flytur rimelig anstrengende - american airlines er ikke altid stoerre og bedre!! Allerede da vi kom til La Paz var der ingen der kunne forstaa engelsk, saa vi maatte kaempe os igennem paa spansk, dog var alle utrolig venlige og hjaelpsomme! Vi tog en taxa til "cafe el consulado" (vores hotel) - en tur paa 20 min til 10 dollars = ca 50 kr! Billigt!!
Da vi vaagnede paa hotellet to timer senere for at spise brunch var vi godt smadret. Brunchen var rigtig god og vi moedte baade Hans Ole, Mia (hotellets ejere) og Andreas (dansk ansat) som alle var utrolig imoedekommende og hjaelpsomme. Dog gik vi hurtigt i seng igen fordi vi var meget paavirket af at byen ligger saa hoejt - hovedpine, svimmelhed og derudover bliver vi hurtigt forpustet pga. den tynde luft! (noget som Mia siger aldrig helt gaar vaek!)
Om aftenen besluttede vi os for at gaa ud og spise paa Hotel Radisson, som Mia havde anbefalet pga. den fantastiske udsigt, da restauranten ligger paa 15. sal som tagrestaurant! Det var virkelig flot og man foeler sig virkelig rig da det kun er de ganske faa rige bolivianere der spiser der. (vi oploader billeder derfra naeste gang vi finder en internet cafe!) 2 * forret, 2*hovedret + 4 colaer kostede 26 dollars = 130 kr! Denne smule luksus vi oplevede her staar i staerk kontrast til den fattigdom der er ude paa gaderne samt de mange faldefaerdige huse!
Idag er vi ude og se mere af byen da vi har det lidt bedre - selvom der stadig ikke skal noget til at blive forpustet!!! :) Vi gik ud for at veksle penge , da selv en dollar er utrolig mange penge at betale med.. Derefter har vi vaeret paa Plaza Murillo, hvor alle regeringsbygningerne ligger. Her var der ogsaa utrolig mange duer - Marie overvandt sin skraek og vi havde det faktisk ret sjovt med at fodre duerne.. Videoklip kommer naeste gang! ;P
Men alt i alt har vi det rigtig godt og er positivt overrasket over vores hotel. som vi regner med kort at vende tilbage til inden vi tager hjem.. :) Ogsaa fordi der er rigtig mang billige butikker!! :D
Vi glaeder os til at komme videre til Sucre i morgen (laengere ned!!) og i gang med skolen :) Nu vil vi videre ned gennem byen og maaske finde noget at spise!
Vi haaber alle har det godt derhjemme! :)
Knus Marie og Louise..
p.s. billedet er plaza Murillo
- comments