Profile
Blog
Photos
Videos
GOTT NYTT AR!! :):)
Jag tog flyget ner fran Airlie beach pa mandagen. Karolina akte till Sydney for nyar och jag bestamde mig for att aka till Anglesea som sagt. flygresan var br men forsta gangen man har rest anda 3tim utan att fa natt. man fick betala o man ville se pa film det brukar ju annars halla till standarden. Men det var en snabb och latt resa. Jag blev upphamtad pa flygplatsen av Kane som jag skulle halsa pa forst. Super kram:) Gillar att traffa manniskor som man inte sett pa ett tag och ha kramkalas. Vi akte hem till honom. Dar ar det kyligare igen. varit sa varmt tydligen de senaste dagarna men saklart nar jag kommer andras det. inte bra. vill ju ha varme utan att jag behover ha det 35 grader. Jag tycker om Anglesea. stranden och omgivningen. valdigt litet stalle men mysigt. Nu ar det massa massa folk har for alla somarstugor och jl och nyar. konstigt att man har stora semestern runt nyar. man blir nastan forrvirrad nar det ar sa mkt folk och var sa stilla sist jag var har. Vi tog en lang promenad pa standen med hans hund. Hans hund som jag alltid kallar tjej och det ar en pojke ar en av de snallaste och mysigaste hundar jag traffat pa. Manley! Far en stor kansla i magen nar man vandrar pa stranden, lite vind i haret, och saklart vagornas brus.
Det blev att vi gick ut pa puben forsta kvallen. Skulle ju bara bli nan drink men slutade med lite flera an sa. det var ganska mkt folk och de oppnade till och med ett dansgolv. Grym musik och eftersom kane hade druckit en del fick jag sallskap pa dansgolvet, hahaha. Det var kul att traffa lite flera av hans kompisar. Tva tvillingar emma och jade var super trevliga. Vi dansade natten ivag och tog sovmorgon dagen efter. Nar vi var har sist vaknade och gick kane upp vid 6-7 varje dag och jag sa att da kommer jag fa daligt samvete for sa tidigt vill jag da inte ga upp. latmasken. Men han har sovit lange sa jag har inga prblem att ligga kvar och dra mig. uppe i airlie blev det dels for varmt och dels for ljust for att man skulle kunna sova lange och vaknade vanligtvis nar henke drog till jobbet. Somn att ta igen.
Dagen efter var verkligen chill. lag och laste i sangen, promenad pa stranden, lunch i byn, langpromend med hunden igen, och movienight. det var dock lite av en katastrof. som tur var hyrde vi en film var men vi bada var daliga pa valet och slutade med att vi lag och suckade och undrade vad det var vi hade hyrt. sa skont att ha sanna dagar ibland. nar man bara tar igen och laser och myser. det ar inte ofta hemma man har det sa avslappnat. Jag skulle verkligen vilja springa nu nar jag ar har men medecinen ater jag fortfarande. Vill inte riskera natt.
Nyar kom och jag hade ingen aning om vad vi skulle gora eller vad som skedde. Blev till slut att hans syrra hade en barbecue hos sig med en dros manniskor. Jahap ska vi dra. Men kanske vill man duscha byta om natt och lite nar det trots allt ar nyar. Vi kom dit och borjade strax efter 4 men det var sa skont nar solen tittade fram. Satt ute och pratade och social drack. De hade fixat lite plock med vindruvor, brieost, kex mm. Erins (kanes syrra) man, steve gjorde iordning vitloksgrillade rakor. Mumma:) var riktigt trvligt. Det ar helt otroligt att alla kanner alla har. alla ar kvar. de ar i samma alder, kant varandra sen barnsben. samma sak hela tiden men samtidigt ar det natt charmigt over det aven om jag inte skulle vilja ha det sa. en trygghet och bekvamhet. Mkt historier blev det och en risk att man blir utanfor for man inte vet allas namn osv men ikke. Vi grillade pa lite mat. jag hade veggie burgare och sallad. Nastan blivit vegetarian har nu. Kotet ser inte bra ut & veggie grejor & bonor ar ju sa gott:) Vid 23 var det dags for puben igen. de sa det var utsalt och da tanker man ju att det ska vara mkt folk men var lite sisodar. Ett daligt band spelade, jade blev alltfor fll och jag fick trosta henne, kane forsvann och gick hem, ingen bra dansmusik, hahahaha later fantastiskt va???? men det var en trvlig kvall. alla samlades vid nyar och hade kramkalas. fick till och med en nytt ars puss;p Det var bra och mysigt firande och helt klart battre an att jobba eller vara sjuk som jag varit de senaste aren. Var lite komiskt att ringa hem 11tim senare nar ni precis skalat in det nya aret.
Nu blir jag har nan dag till. Alla fragar hela tiden hur lange. Jag vet inte. jag ar flexibel och tar det som det kommer. for en gangs skulle behover jag inte ha allt planerat och jag njuter av det.
Massa gott nytt ar kramar fran moi:)
- comments