Profile
Blog
Photos
Videos
Hej allesammen,
Saa blev det tid til en opdatering.
For lige at afslutte New Zealand som vi rejste fra i tirsdags.
Den 8. marts rejste vi fra Franz Josef til Wanaka. Undervejs lavede vi stop ved Lake Matheson, hvor vi gik en tur om den flotte soe, som de sneklaedte bjerge spejlede sig i. Super flot syn. Vi stoppede ogsaa i "bunden" af Fox glacier, hvor vi kunne se den blaa is ligge ned gennem bjerget. Hen paa eftermiddagen ankom vi til Wanaka hvor vi hurtigt fandt bikini og haandklaede frem og kom ned til soeen og lagde os- laekkert:) Aftenens underholdning var Karaoke. En virkelig sjov aften med nogle mindre heldige praestationer paa scenen for nogle personer. Ha ha ha.
Den naeste dag forsatte vi til Queenstown. Undervejs var der stop lige uden for Wanaka, hvor vi skulle i Puzzling World. En sansepark. Ikke saerlig godt planlagt paa en tidlig morgen, med traette oejne efter en sjov aften. Men det klarede vi ogsaa. Her proevede vi bl.a. en rum hvor det virkede som om at de mange, mange ansigter paa vaeggen gik ud af vaeggen, men naar man kiggede naermere var de faktisk helt inde i vaeggen. Et af de andre rum var paa skaevt gulv. Saa du foelte du var ved at vaelte hele tiden. Og bl.a. vandet loeb op af bakke. Meget, meget maerkeligt. Der var mange sjove rum, hvor de forskellige sanser blev proevet af. Naeste stop var Aj Hacketts Bungyworld. Her skulle de modige ud og springe Bungy jump. Jeg sad paent over og fulgte med fra sidelinien. Puhaa. Det sidste stop inden vores hostel i Queenstown var ved soeen i Queenstown. Her fik vi taget det officielle Kiwi Experience billeder, med alle dem vi havde koert i bus med de sidste par dage. Et godt minde. Aftenen gik fint, efter en mindre ildebrand i toasteren fik vi ogsaa lidt og spise. Senere skulle vi ud og proeve Queenstowns natteliv af. Det blev nok saa sjovt, for at vores bus fik gratis drinks paa The real World Bar, skulle vi gaa i baren og synge "Macho, Machomaaan for dem. Et koent syn. Og som det nu hoere med sig efter jeg har vaeret en tur i byen. Saa fik jeg ikke lavet meget dagen efter. Saa den 10. marts var ren afslapningsdag. Det eneste jeg praesterede denne dag var at shoppe lidt. Et par shorts blev det til. Flot!
Den 11. marts havde vi bestile en heldags tur til MIlford Sounds. Den stoerste nationalpark i NZ. Paa stoerrelse med Holland eller Wales. Her koerte vi 4 timer i bus hver vej fra Queenstown til Milford Sounds for at komme paa en 2 timers sejltur i fjorden. Det var virkelig flot natur, det klareste vand omgivet af sneklaedte bjerge isblaa gletchere og groenne omraader. Vi koerte bl.a. undervejs igennem en 1.2 km lang tunnel som kun var baerende af sig selv i klippen, og paa de 1.2 km "faldt" vi 140 meter. Saa det var noget af en bakke i bjerget. En lang tur paa ca. 12 timer og vi havde koert ca. 600 km. Men med flotte oplevelser.
Den 12. marts koerte vi fra Queenstown til Christchurch. Vores sidste bustur med Kiwi Experience. Endnu en lang koeretur paa 490 km. Men endelig fremme i Christchurch fik vi et virkelig laekkert vaerelse. Paa en ren pigegang med kun 4 senge. Skoent. Derudover fik vi eget haandklaede osv. Luksus-virkelig luksus. Der skal efterhaanden ikke meget til at glaede os mht. overnatningsmuligheder:)
Efter en laaang og god nattesoevn stod vi op og gik ud og kiggede paa Christchurch. Saa efter at have koert med trammen (sporvogn) paa dens rute (2.5 km. lang) saa havde vi set byen og vi begyndte nu at blive lidt bekymrede for hvad vi da skulle bruge de naeste knap 4 dage paa. Denne dag blev bl.a. brugt paa og se en lille opvisning foran katedralen af et hold unge mennesker som opfoerte Maori danse og sange. Meget intens forestilling, hvor maendene gjorde de "normale" udtryk med store oejne og tungerne langt ude af munden. Og saa underholdte de os med bl.a. krigsdanse/sange og sange om deres land, folk og sprog. Loerdag aften ankom vores "nye" venner, Martin og Sune. Saa det skulle selvfoelgelig fejres. I byen tog vi bl.a. paa Irish Pub og saa fik vi oplevet Christchurch "gade, Sol Square".
Naeste dag soendag den 14. marts slappede vi af i Botanisk have, laa lidt ved soeen og solede. Dejligt- ellers lavede vi faktisk ikke en skid. Er jo ogsaa godt en gang i mellem.
Om mandagen tog vi til stranden. Og til vores store glaede havde vi dagen forinden fundet "Copenhagen Bakery". Saa der fik vi rugbroed!!! Virkelig godt. Om aftenen tog vi i biografen og saa Valentines day. Hyggelig toeseaften:)
Saa blev det tirsdag og tid til afgang til Sydney. Efter det sidste shopperi i Christchruch, hvor vi bla. fik koebt det flotteste billedealbum, som var lavet af bananblade og lidt toej, tog vi til lufthavnen. Albummet bliver sendt hjem, da vi ikke maa have det med igennem Australiens toldservice.
Efter en lille flyvetur paa ca. 3 timer ankom vi til Sydney. Vi kom ind til vores hostel midt i byen. Et stort og ok hostel.
Saa fik jeg afsluttet NZ. NZ er et virkelig flot land som jeg har meget lyst til at komme tilbage til. Naeste gang vil jeg nok koere rundt selv. Afstandene er korte og det er let at finde rundt. Befolkningen er virkelig venlige. Du faar hjaelp alle steder. Naturen er skoen. Naturmaessigt har de alt, laekre strande i nord, sneklaedte bjerge i syd, groenne skove, ja bare super flot natur.
Vores foerste dage i Sydney har vaeret fine. Den foerste dag tog vi paa strandtur med vores hostel. Det fortryder vi lidt, havde vaeret mere hyggeligt at gaa turen selv, da gruppen paa 40-50 mennesker faktisk var for stor. Og saa gik vi fra den ene strand til den naeste. 5 strande tror jeg vi naaede. Vi startede paa Coogee Beach og sluttede paa Bondi Beach. Laekker. laekker strand. Her noed vi livet i et par timer.
Naeste dag, 18. marts gik vi en havnetur. Her saa vi bl.a. Operahuset, Harbour Bridge, Mrs Macquaries Chair, St. Marys katedral, spiste frokost i Botanisk have- hvor vi saa de stoerste flagermus. s*** man! de var nok paa stoerrelse med en ananas frugt naar de hang ned fra traeet og sov og naar de floej rundt med spredte vinger var de rigtig, rigtig store!!! Saa de er nu tilfoejet paa min liste af dyr jeg helst ikke vil moede. :) I dag staar det paa sejltur over til Tarango Zoologisk have og aftenen skal tilbringes i Darling harbour. Bliver super hyggeligt tror jer.
I morgen flyver vi videre ind i landet til Alice Springs. Her har vi to dage inden vores 10 dages tur op til Darwin starter. Paa de ti dage skal vi bl.a. se Ayers rock, en masse nationalparker og campere (!) bliver interessant. Bliver spaendende. Vi har de sidste par dage i Sydney ogsaa faaet planlagt og bekraeftet vores tur nedaf oestkysten. Saa nu er min rejseplan her paa bloggen opdateret.
Vi har det super godt og nyder stadig hvert oejeblik. Tiden gaar dog for hurtigt. Kunne godt have brugt noget mere tid i NZ. Men saadan er det jo.
Haaber alt er vel hjemme i Dk, hvor jeg har hoert at foraaret er paa vej:)
- comments