Profile
Blog
Photos
Videos
Dagens tre ord: Hoej luftfugtighed, doedskoersel, bedbugs (eller frygten for samme)
En kort hilsen fra Phnom Penh. Nu er 24 timers rejse overstaaet. Rejsetiden er bedrevet med at finde suspekte folk og opdigte endnu mere suspekte historier om dem. Her var Lotte virkelig i sit es. Der var terrorister overalt, skumle tyskere og boernelokkere i en stor paerevaelling
Bortset fra manglende afhentning i lufthavnen, lykkedes det os at finde hotellet, efter doedskoersel gennem Phnom Penhs gader, med en grinende (ikke engelsktalende )taxachauffoer bag rattet, der ikke vidste hvor hotellet laa - virkelig betryggende!
Men vi kom dertil, og naar Iben er kommet sig over mulige eller umulige bed bugs samt underlige lyde fra skabet paa vaerelset, vil vi kravle i dobbeltsengen og vaere klar til Royal Palace og meget mere i morgen!!!
Hilsner fra to svedige rejsende!
- comments
Elsebeth Hej piger. Godt at høre I er kommet vel frem til alt det fremmedartede. Når I holder op med at tænke det værste om alt og alle, er der mange spændende ting at opleve også ud over bedbugs. Her er luftfugtigheden max. Det vil ikke holde op med at regne. Knus mor