Profile
Blog
Photos
Videos
Spirit of Faith er navnet paa vores arbejdsplads. Det bestaar af baade et boernehjem og en primary school og er drevet af en hollandsk dame - det er muligvis derfor, at ALLE paa SoF spoerger os, om vi er hollaendere.
Egentlig har baade Sarah og jeg meldt os til at arbejde paa et boernehjem, men der er bare det, at det er lidt svaert, naar alle boernene gaar i skole om dagen. Selv de mindste paa omkring to aar gaar i skole i den saakaldte babyclass, saa der er ikke saa meget at lave paa boernehjemmet om dagen.
Derfor har vi vaeret mest paa skolen foreloebig, hvor vi har hjulpet til i nursery class, der pt er slaaet sammen med babyclass, fordi der mangler laerere. Vi sidder mest bare og tegner ting, som babyclass skal farvelaegge, retter lidt opgaver og gaar paa legepladsen med boernene i pauserne.
Ungerne er meget soede, men man kan godt maerke paa nogle af dem, at de er alt for smaa til at gaa i skole - isaer babyclass'en. Dem kan vi heller ikke tale med, fordi de endnu ikke kan engelsk. Men vi kan gaa paa legepladsen med dem, og det virker de rigtig glade for! Deres egen laerer gider ikke gaa med dem.
Laereren for baby/nursery class, Teacher Mary, er virkelig noget for sig. Nogle gange virker hun super glad for at se os, andre gange er hun meget kort for hovedet paa graensen til det ubehoevlede. Meget maerkelig nursery class teacher. Men bortset fra hende er folkene paa Spirit of Faith virkelig, virkelig soede!
- comments


