Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle
saa er vi saa kommet til mit sidste blog indlaeg fra ecuador. det er idag torsdag den 3 marts praecist 24 timer foer jeg gerne skulle koere ud mod startsbanen i lufthavnen.
siden jeg skrev sidste har vi selvfoegeligt lavet lidt af hvert.
skolen havde kommet op med denne fantastiske ide, at vi i torsdags skulle have en udflugt i loebet af dagen. jeg havde derfor ikke nogen timer :D
marked vi tog til ligger to timer syd for quito og er et marked kun for lokale. markedet er "aaben" fra 3-4 om morgen til middagstid hver dag og derfor skulle vi afsted meget tidligt fra skolen, hvis vi ville se noget godt. vi forlod skolen klokken 6 og ca. 2 timer efter var vi i denne her landsby, hvor markedet ligger. markedet bestaar har flere afdelinger, gerne delt ind i hvad der saelges. der var det store dyremarkedet, hvor der saelges koer/kalve, grise/grislinger, faar/lam, geder, lamaer, alpaca lamaer osv. i kan se i mit quito billed album nogle billeder der fra.
fredag tog vi om eftermiddagen mod quito syd, hvor vi fik billetter til en bus mod kysten klokken 7. fabian, kanerva og jeg rejste saa hele natten mod kysten. og da jeg uheldigvis ikke har talentet at sove i en sov, var det en lang nat for mig, mens de andre var noget mere komfortable. vi ankom til montañita klokken 7 om morgenen loerdag. vi gik direkte ned til stranden og slappede lidt af, mens vi saa folk som stadig var fulde og festede fra dagen foer paa stranden. efter morgenmad fandt vi ud af via internet, at vores to venner harm og wounter, som vi skulle moedes med i montañita havde booket hostel for os, saa vi gik bare derhen. hvor vi lagde vores ting, gjorde os klar til stranden.
montañita er en afslapnings og surfer by. intet foregaar hurtigt og man laver faktisk ikke meget mere end og ligge paa stranden hele dagen. stedet er et feriested for lokale og derfor var vi gladeligt ikke saa mange udlaendinge der.
plan for loerdag: laa paa stranden hele dagen fra klokken 9-16 = laekkert. der efter skiftede vi til fest toejet, spiste aftensmad og gik ud. montañita er helt sikkert en by, hvor man ved hvordan man fester. i klubber med aaben himmel, eller nede paa stranden med en drink i et plastic krus.
plan soendag: efter en sen og meget alkoholrig loerdag til bragte vi soendag med toemmermaend. fantastisk.
plan mandag: for at goere op for de ekstra timer spaerret inde paa mit vaerelse soendag, laa vi paa stranden hele formiddagen her ogsaa. efter middagsmad klokken 14, tog vi tilbage til hostel gjorde os klar og pakkede vores ting, for at tage bussen fra montañita mod guayaquil kl. 17. efter et skift i guayaquil var i i quito klokken 6 om morgen tirsdag. efter et brusebad og noget morgenmad, tog jeg i skole uden soevn igen :D
der er ikke mange billeder fra kysten paa min blog desvaerre, men de kan findes paa facebook via mine venner heldigvis.
naeste blog bliver i usa, ved ikke hvornaar der bliver tid til det, eller om jeg maa saette maiken til det, saa hun faar noget oevelse :D
kys og kram
louise
- comments