Profile
Blog
Photos
Videos
Hej allesammen, så kommer der lige lidt mere nyt hernede fra så i kan følge med i hvad der sker. :)
I forgårs fandt jeg ud af at min adapter ikke virkede til min computer, og gik total panik ved tanken om at jeg havde taget den med uden at kunne bruge den i halvt år, heldigvis kunne jeg købe en billig som forhåbenlig holder til resten af turen. Der kommer hele tiden nye på vores værelse, men en ting til fælles er at der altid er en der går sindsyg tidlig i seng, så vi må liste rundt, sidde ude på gangen, eller nede i det store opholdsrum som vi lige opdagede i går. Hostelet er faktisk ret stort, vi bor på syvende sal og der er pool på ottende. Det er også derfor vi først nu har set det hele og fundet et stort køkken man sagtens kan lave billig aftensmad i. :P
I går mødtes vi med Rikke og Louise til morgenmad klokken 9, to stykker tørt toastbrød, godt vi ikke selv skal betale for det koster snart 40 kr! Herefter tog vi ned på Work and Travel kontoret, for at få vores tur til Blue Mountains ordnet, som vi skal afsted på, på mandag klokken 7. Efter alt det praktiske var ordnet, fandt vi et billigt supermarket og købte frugt vi kunne i spise i parken. Efter frokost tog vi op i Sydney Tower og nød udsigten ud over byen og havnen. Herefter tog vi i Sydney Akvarium og så på flotte fisk og farlige hajer, det var rigtig fedt og man kunne bruge lang tid derinde, men til sidst blev vi så trætte og havde så ondt i fødder efter alt det vi havde gået, at vi blev nødt til at tage hjem og hvile os. Klokken var også snart 18 før vi kom tilbage, så det havde været en lang dag. Vi nåede dog lige at købe ind til aftensmad som blev makaroni med kød, som vi kunne lave i det store køkken på hostelet, Mm.. J
Da vi kom tilbage var min seng fyldt med andre ting. Rengøringen var kommet til at rengøre sengen og tage mine ting, heri blandt min uundværlige mp3 og nattøj.. Vi fik det dog hurtigt tilbage igen da vi gik ned i receptionen, og en ny seng blev redt til mig, da to andre piger var flyttet ind i stedet for dem der var taget afsted.
De andre sov allerede da vi kom tilbage klokken 8 til værelse, og igen måtte vi liste rundt efter vores ting. Vi fik lagt billederne over fra vores tur, som jeg lige vedligger lidt af. Herefter snakkede vi lidt med de andre i opholdsstuen og gik i seng klokken 12.
I dag var planen at vi skulle i australien wildlife Zoo og på habour cruise, men det er lidt droppet da det regner ret meget og i stedet for går dagen med afslapning og pakning af taskerne og mine ting som ligger over det hele til i morgen, hvor turen går til Blue Mountains, please stop med at regne. :)
- comments
far hej øjesten pas nu godt på dig selv om kom ikke for tæt på hajerne