Profile
Blog
Photos
Videos
Hujambo! (hej paa swahili)
Saa er jeg endelig kommet til Zanzibar efter 24 timers transport. Vi floej med 3 forskellige fly: Koebenhavn - London - Nairobi - Stonetown, Zanzibar. Vi saa Paris by Night og saa dermed Eiffeltaarnet der var ca. 1 cm. hoejt fra luften og vi floej over aekvator netop som der var solopgang. Saa smukt at vaagne op til!
Da vi var landet i Nairobi begyndte vi alle sammen at svede fordi vi selvfoelgelig havde for meget toej paa (vi gik fra ca. 1 grad til 35 graders varme) og oveni var der selvfoelgelig problemer med bagagen da vi havde lidt forskellige bagagebilletter og der var nogen der skulle have vaeret med et fly en time efter vi var landet.. det naaede de ikke saa de blev sat paa et andet.
Da vi steg ud af flyet paa zanzibar havde det lige regnet saa det foeltes meget varmere og der var 7 der manglede deres bagage + 8 der kom senere samme aften. Alle har faaet deres bagage nu undtagen en der laaner lidt toej af os andre. Paa vej til Paje hvor vi bor skulle vi haeve penge da det ikke er muligt at goere her (vi haevede 400.000 tzs. hver. Det svarer til ca. 1700 dkk.) Paa vejen dertil saa vi mange loese dyr der bare gik rundt bl.a.: koeer, geder, hunde, hoens, aesler der trak kaerreder og aber i traerne.
Huset vi bor i ligger ca. 30 meter fra vandet og vi bor 21 piger fordelt paa 3 vaerelser med 2 traek og skyl toiletter, 1 pedaltoilet og 3 dejlig kolde bade:)
Hele Zanzibar er som taget ud af et postkort med kridhvidt sand og palmer over det hele og turkisblaat vand. her er ca. 30-35 grader og 25 grader om natten saa vi har det varmt! De fleste af de huse jeg har set har vaeret huse bygget i betonklodser eller muret op og med blik- eller straatag. De lokale er saa soede og hilser altid og forleden besoegte vi en skole og boernehave og jeg tror alle pigernes hjerter smeltede for boernene er SAA soede. Det oplevede vi ogsaa forleden dag da der stod "leg med Pajes boern" paa skemaet, og det gik ganske simpelt ud paa at vi skulle gaa ud at finde nogle boern i byen og begynde at lege med dem. Vi var lidt i vildrede med hvordan det skulle kunne lade sig goere for den var aldrig gaaet i Danmark men vi gik 5 ned paa stranden og begyndte at tegne en hinkerude og lidt efter kom der en lille pige med sine smaa soeskende og efter vi havde hinket nogen gange forstod hun princippet og vi havde laert nok swahili til at sige: Wewe? som betyder dig? og saa var hun med. Lidt efter kom der flere og flere boern og vi lavede vejrmoeller og kolboetter med dem - som de er helt syge til! - og vi fik bygget lidt sandslotte indtil vi skulle hjem og spise og saa troede de aabenbart de skulle med og vi maatte paent forklare dem at det skulle de ikke.
Vi gaar ikke rundt i bikinitop og smaa laarkorte shorts (selvom det ville vaere rarest) men har T-shirt der daekker skuldre og bukser der daekker knae af hensyn til befolkningens religion som her paa Zanzibar er 99% muslimer.
Pga. undervisningen bader vi kun 2-3 gange om dagen og om aftenen af vandet samme temp. som en opvarmet swimmingpool, men desvaerre bliver det lavvande og da vi er taet paa aekvator traekker vandet sig ikke et par meter tilbage - nej, naar det er vaerst ville vi skulle gaa min. 1,5 km ud foer der var vand saa det er med at planlaegge badeturene men som regel naar vi bader gaar vandet os til laarene.
Vi spiser og bliver undervist paa hoejskolen der ligger ca. 5 min. gaagang fra vores hus. Vi faar forholdsvis vestlig mad og der bliver altid serveret salat til frokost (kl. 12.30) og aftensmad (kl.19.00) og der er altid frigt til morgenmad(kl.8.30) og "frugt" der serveres kl. 16. Frugten er en blanding af mango, papaya, vandmelon, passionsfrugt, appelsiner og noget ukendt frugt.
Solen staar op kl. 6 og gaar ned igen kl. ca. 18.45 og naar den er gaaet ned gaar der ca. 15-20 min. saa er her baelgmoerkt. Saa det er med at huske myggebalsamen og pandelampen naar vi gaar op og spiser.
Paa loerdag skal vi ind til Stonetown og koebe alle de ting vi mangler og om eftermiddagen skal vi ud og besoege en lokal semi-regnskov, paa soendag skal jeg ud og dykke og paa naeste fredag skal jeg ud og svoemme med delfiner. Men det skal I nok faa mere at hoere om.
Nu tror jeg, I ved ca. lige saa meget, paanaer om undervisningen men det fortaeller jeg om paa et andet tidspunkt.
haaber I alle har det godt og skriv endelig hvis I har nogen spoegsmaal.
Knus Lisa
P.s. I skal ikke regne med billeder det foerste stykke tid for computerne er saa langsomme at jeg ville skulle bruge en dag foran computeren hvis I skulle dem.
- comments