Profile
Blog
Photos
Videos
Laheina, Pionner Inn, lørdag 19. november 2011 kl. 0625am.
Fruen sover sin aldeles unødvendige skønhedssøvn - men ser ud til at nyde det.
Jeg har stillet en kop nylavet Kona-kaffe hen til hende og selv har jeg beret mig en herlig morgenstund herude på lanai'en med samme kaffe og en dejlig Fire Rock. Udsigten er til en flot stjernehimmel, der nu langsomt viger for det kommende morgengry, som åbenbarer de 'sædvanlige tunge skyer fra NØ og som heldigvis bliver taget under kærlig behandling af bjergene - og bliver der - efterladende denne vidunderlige vestkyst tør og uden vind. Mit audiobillede kan desværre ikke gengives på samme måde som med det visuelle: Der er et veritabelt fuglekvidder fra Amerikas største banyon-træ lige ud for mig. Morgen og især ved skumring bliver det befolket af tusindvis af fugle fra nær og fjern, som lader sig mæske med træets røde bær, hvilket de kvitterer for ved at fylde vore ørergange med så høj kvidren, at det er svært at høre, hvad hinanden siger.
Dagen idag er planlagt til turen til Hana. Vi tager vejret, som det kommer. Udsigten for vore dage her på Maui er en blanding af skyer og "chance" for byger. Solen lader sig vente på i direkte strålende form, omend jeg klart kan se i spejlet, at den absolut ikke er uden en vis indflydelse. Temp. denne morgen er 26 gr. med 52% luftfugtighed. Dejligt.
Vi har aftalt kørsel kl. 08am efter morgenmad på lanai'en. Blot mangler jeg at have husket mælk til fruens kaffe !!!
Kom fint afsted som aftalt. Havde en dejlig tur med 2-3 'regnbyger' af højst 1 minuts varighed efterfulgt af solens dejlige varme og ret høj luftfugtighed.
Havet, kysten og regnskoven præsenterede sig på aller smukkeste vis. Vi gjorde ophold utallige steder og fotograferede af hjertens lyst. Praktisk talt ingen trafik - så alt gik på bedste måde. Husker I ham med de tørrede kokosskiver ? Der holdt vi ind, smagte på herlighederne og købte 4 forskellige smagstyper og fik en pose oveni af den flinke dame, som afløste ham, der plejede at være her og som havde lavet det alt sammen.
Kort derefter ved 31-mile-marker drejede vi ind til venstre og fandt frem til Maui's lava-tube. Den var ca. 400 m. lang for almindelig adgang og meget stor.
Vi blev udstyrede med lækre lommelygter og begav os ned i hulerøret, som var totalt bælgmørkt. Spændende og facinerende at gå dernede i det sorte rør med vandet dryppende ned fra oven og lygtens kegle afsøgende loft, sider og bunden, hvor vi skulle træde.
Kort derefter drejede vi igen makai (mod vandet) til den utroligt smukke bugt og kyst ved Wai'anapanapa State Park. Vi beundrede de voldsomme bølgeanslag mod kystens rå, sorte lava og de mange blowholes, der sendte kaskader af vand højt op i luften - de smukke grønne farver, det turkisgrønne og blå hav, den sorte strand, de vajende palmer og fornemmede de utrolige kræfter, havet indeholder. Et sted, der ikke må køres forbi på en Hana-tur !!!!
I Hana spiste vi frokost på Ranchen med udsigt til havet og den kuriøse købmandsbutik Hasegawa General Store, som vi også besøgte og fornemmede stemningen fra meget gamle dage, hvor dette var eneste butik i mange miles afstand.
Vi var hjemme igen ved 0530am-tiden efter en herlig dag - godt 'rundtossede' af de tusindvis af skarpe hårnålesving, utallige smalle broer og flotte syn og vandfald.
I morgen vil vi stå op kl. 0330 og har aftalt at køre mod vulkantoppen kl. 0405-dut. Solen skulle - efter hvad jeg har fundet frem til - stå op kl. 0630am på toppen i mere end 3000 m. højde . Håber, vi når derop i tide til at genopleve det, vi så og hørte i 2007. (Året forinden var vi ikke så heldige: Da regnede og blæste det !!!). Vejret er lovet godt hele morgenen og formiddagen i morgen.
- comments