Profile
Blog
Photos
Videos
I dag har jeg endelig været inde og se centrum. Liz, som også tidligere har boet ved min familie som udvekslingsstudent, viste mig rundt. Melbourne er en rigtig dejlig by, hvor der er meget at se. Jeg skal nok få udforsket byen mere i løbet af de tre måneder. I dag handlede mest om at finde ud af det offentlige transportsystem, som er virkelig godt. Det er nemt at komme rundt enten med tog, bus eller sporvogn. Alt i alt var det skønt at se Liz igen, og vi havde en rigtig hyggelig dag, trods det at vi ikke har set hinanden i 15 år. Det er så dejligt med australiere, at de er så åbne.
Vi startede med at gå rundt inde i byen, og kiggede på butikker :) Derefter gik vi ned af St Kilda Road til der hvor jeg skal arbejde. Det var rart at se den bygning hvor McCann ligger, så nu ved jeg hvor jeg skal hen. Vi fandt også ud af hvilke muligheder der er for at komme til og fra arbejde, hvilket viste sig at være mange, da McCann ligger forholdsvist centralt. St Kilda er et rigtig smukt og lækkert sted, og vist ret hipt. Senere i ugen vil jeg tage sporvognen til McCann for, at se hvor lang transporttid jeg får til arbejde. Efter vores gåtur snuppede vi en hurtig frokost og gik en tur langs vandet. Det er skønt at der er så mange sushisteder her, og at det ikke er alt for dyrt!
I morgen bliver det 28 grader, så lidt varmere end i dag hvor det har været 24 grader. Tror bare jeg skal slappe af i morgen i solen og nyde det, da det bliver dårligt vejr i weekenden med 14 grader og regn. 14 grader lyder ikke så slemt i forhold til danske temperaturer, men her betragtes det som koldt! Alisons forældre kommer hjem fredag, så det bliver godt at møde dem. I morgen aften skal jeg babysitte lidt, da Alison skal have købt ind til Felixs 1 års fødselsdag på lørdag. Så lørdag kommer jeg til at møde den stor del af familien. Det skal nok blive sjovt. Mandag begynder min hverdag med arbejde hos McCann. Regner med, at være ovre jet lag der. Jeg kan godt sove om aftenen, men vågner stadig ved 4 tiden om natten og ikke kan sove længere.
Jeg glæder mig rigtig meget til at starte på arbejde, og er spændt på hvordan jeg bliver modtaget, og hvad jeg skal lave!
Husk det er tilladt at kommentere, stille spørgsmål eller bare sende en hilsen i kommentarfeltet :)
De bedste hilsner,
Kristine
- comments
Anne Marie Hej Loppe Det lyder somom du hygger dig;-) Jeg er i Palma de Mallorca idag efter en kort cykeltur. Idag har vi kun trukket 20 km de andre dage ml 45 og 80 km så jeg et lidt brugt i mine stænger. Glæder mig til at se dig om nogle måneder. Knus Anne Marie
Kristine Uhh det lyder lige lidt for hårdt. Jeg glæder mig rigtig meget til du kommer, Jeg ved ikke helt hvor jeg bor til den tid, men det finder vi jo lige ud af :) Indtil videre er jeg glad for at bo her ved Alisons forældre. Jeg tænker, at jeg holder lidt øje med flybilletter til Sydney i den weekend hvor du er her :)
Lise Bak Hej kristine Vi sidder lige sammen med mormor. Vi har læst og set billeder, vi vil følge dig. Det ser spændende ud. Skal hilse fra alle også mormor, Line og Lasse KH Lise
Margit Hansen Hej Kristine. Har fået din blog-adresse af din mor -så jeg følger med i, hvad du laver. Det lyder alt sammen meget spændende og det minder mig meget om, da Stine var afsted. Glæder mig til at høre om dit nye job. I morgen skal jeg til fødselsdags-dame-komsammen hos din mor - det skal nok blive hyggeligt. Ha det godt. Kærlig hilsen Margit.
Kristine Boeskov @Moster Lise, jeg er rigtig glad for, at i indvier mormor i mine bedrifter :) I ugen har jeg ikke så meget fritid, og er for det meste træt, når jeg har været på arbejde i 9 timer. Jeg kører med sporvogn på arbejde hver dag, og det tager ca. 40 min. Men det er sjovt at der er sporvogne over det hele. Det er bare super nemt at komme rundt. @Margit, ja jeg synes det er en god måde at fortælle på, og så har dem der ikke er på facebook også en chance for at følge med. Jeg skriver faktisk næsten ikke på facebook nu når jeg tænker over det. Håber i havde en hyggelig dame-frokost i går. Jeg fik besked på af mor, at vi ikke kunne snakke, fordi hun havde for travlt med at forberede :)