Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er det vidst paa tide at faa skrevet lidt herinde igen. {#emotions_dlg.cool}
December maaned i Mexico gik staerkt - Efter Belize var vi ude at campere en enkelt nat midt ude i junglen, hvor vi cyklede i skumringen ind til en grotte, hvor vi saa slanger og en daalens masse flagermus, de floej om oerene paa os, saa man hele tiden var bange for, de ville flyve ind i en. I bunden af grotten var der det klareste vand, jeg nogensinde har set! Man kunne se ALT igennem det, bunden, hvide fisk og rejer. Det var saa klart, at man ikke kunne se at der var vand - saa Emilie kom til at traede direkte ud i det. I grotten saa vi ogsaa fossiler. Efter flagermusegrotten cyklede vi ca. 4 km videre med pandelygter i panden gennem den moerke jungle - en MEGET bumlet, stenet klippevej, saa vi var hele tiden ved at vaelte. Vi ankom til vores "campingplads" ved en stor soe, hvor vi sejlede i kanoer ud og saa krokodiller - rigtig flot tur i maaneskin og stjernehimmel. Cecilie og jeg saa 3 krokodiller, bl.a. en lille handicappet 80 cm lang krokodille - det var sjovt at se krokodillernes roede oejne i moerket! De er ret saa sky, saa det var svaert at komme taet paa de store. Efter krokodillejagten hyggede vi omkring baalet med sanwitch og juice indtil vi blev traette nok til at gaa i "seng" - vi var 10 der sov i et taarn paa pladsen, 25 meter hoejt - det var super fint at vaagne til taage over junglen og soeen!
Den foerste by vi gjorde et laengere stop i var Tulum - en by ved Yugathans oestkyst. Her boede vi paa et meget primitivt hostel i junglehytter af bambus (ikke spor insektsikre!), med saltvand i brusebadet, som ioevrigt bestod af braedder placeret hist og pist - saa meget privatliv var der ikke! Her var enormt mange myg, fordi hostellet var placeret 100 meter fra stranden og 20 meter fra en cenote, saa myggestik fik vi nok af her! Vi boede her 4 dage, hvor vi var en del paa stranden - her var de mest fantastiske sandstrande med palmer og store, blaa boelger! Vi besoegte ogsaa en maya-ruin paa cykel, var ude i Grand Cenote, en rigtig stor og flot cenote, hvor man kan svoemme ind i grotter og huler - et sted hvor mange dykkere kommer, fordi den er saa kaempe stor og flot. Hver aften var vi inde i centrum og spise god mad J.
Efter Tulum tog vi til Valladolid, en meget gammel by fra kolonitiden. De goer meget ud af at holde byen ved lige, saa den ligner sig selv fra "gamle dage" - derfor er elkabler osv. gemt vaek, hvilket goer byen meget hyggelig. Det er ligeledes ikke en saerlig turistet by, saa her var aegte mexicansk stemning! Vi besogte cenoter paa cykel, var paa city-tur hvor vi bl.a saa kirken, som er den eneste kirke paa Yugathan, hvor indgangen peger mod nord, fejrede vores guide Hernans foedselsdag med Piñata-fest og et besoeg paa Sportsbar, besoegte Chitzen Itza-ruinerne, saa et maya-skuespil og nogle saa tyrefaegtning. Ca. halvdelen af os havde medlidenhed med den stakkels tyr (inkl. Mig) og tog hjem uden at se paa.
Fra Valladolid cyklede vi ca. 28 km (valgfrit, men alle var friske!) til Ek Balam, hvor vi igen blev inkvarteret i junglehytter ;).. Her saa vi ruinerne ved Ek Balam og var paa heldagstur til Rio Lagartos ved kysten. Her sejlede vi i smaa speedbaaede langt langt ud ad floden, et rigtigt "Loevernes Konge"-landskab langs floden med noegne, krogede traeer. Her saa vi en masse fugle, bl.a. sorte og hvide oerne, hvide pelikaner, en slags hejre-lignende fugle og KROKODILLER - jeg proevede at hive én af dem i halen sammen med vores guide Hernan. Der var to slags krokodiller, en agressiv slags og en ikke-agressiv slags - vi saa begge. Efter at have seljet et langt stykke, saa vi flamingoer! De var meget stoerre end jeg havde forestillet mig og meget kraftigere i farven - helt skrap orange-lyseroede! Vi kom ud til en "mudderoe" hvor der var en kaempe stor flok flamingoer, dog rigtig rigtig langt vaek, saa man kunne kun se det store, orange hav af dem. Men et vildt syn alligevel! Her proevede Rune, Jakob, Mathias og Emilie et mudderbad - vi andre proevede bare en smule paa armen - huden blev babybloed bagefter! Inden vi tog tilbage til Ek Balam fik vi en kaempe fiskebuffet - saa laekkert, specielt deres "reje-quesadillas" (tortillas med ost og rejer)!
D. 10. december koerte vi til vores sidste destination paa turen - Playa Del Carmen. Et rigtig Amerikaner-feriested spaekket med caféer, restauranter, Starbucks, McD, Burgerking, laekre hoteller, sandstrande og natklubber for enhver smag. Den dyreste by vi har vaeret i her i Mexico. Vi boede paa et hostel 300 meter fra stranden, lige i centrum ved alle butikkerne osv. Her slappede vi af ved stranden naesten hver dag, shoppede, spiste god mad og ikke mindst - festede! Den stoerste oplevelse her var diskoteket Coco Bongo - et helt vildt syret sted med shows, dans og fri bar hele natten - man kunne danse paa baren, vaere med i shows paa scenen osv.. Jeg har aldrig oplevet noget lignende, en helt vildt fantastisk, fed aften var vi alle enige om!
Den 16. december holdt vi afskedsfest med vores guider, Alberto, Chris og Hernan - vi fik taget det sidste gruppebillede og sagt farvel til de tre. Det var meget vemodigt, de har alle tre vaeret virkelig soede, hjaelpsomme og festlige - de har ikke kun vaeret guider, men en del af gruppen, saa det var svaert at sige farvel til dem.
Den 18. december holdt vi afskedsfest med gruppen paa en rigtig god sushi-restaurant, Mathias havde lavet en sang og baade Rune og Mathias holdt taler, det var rigtig rigtig fint alt sammen, men samtidig ogsaa MEGET underligt, fordi alle var glade men samtidig helt vildt kede af det over, at skulle skilles. Vi tog paa Pub Crawl sammen og festede for sidste gang i Mexico hele natten.
Den 19. December gik staerkt, alt for staerkt - efter at have spist aftensmad moedtes vi alle paa vores hostel hvor vi sad og snakkede paa det ene vaerelse. Jeg skulle afsted om aftenen kl. 23:20 med bus fra gruppen til Villahermosa, hvor jeg skulle moedes med Daniel og Maja og besoege Daniels onkel og Tante. Resten af gruppen skulle med fly hjem til DK om morgenen dagen efter. Alle fulgte mig hen til busstationen, det var virkelig svaert at sige farvel til dem alle sammen, saa der blev da ogsaa faellet en del taarer og givet en masse, masse krammere.. Rune gav mig en bamse til turen, det var saa soedt...! Svaert at faa sagt alt det man gerne ville sige til dem alle..
Saa maerkeligt at sige farvel efter 2 maaneder sammen - vi er virkelig blevet taette efter at have gaaet op ad hinanden saa laenge!! Tiden er bare floejet afsted, men det har helt klart vaeret de mest fantastiske 2 maaneder!!!!!
- comments


