Profile
Blog
Photos
Videos
Huomenna aamulla taas aikainen herätys ja matka jatkuukin lentäen kohti itärannikkoa, Brisbanea ja siitä roadtrippaillaan Sydneyyn. Takana pari aktiivista päivää, huikeissa maisemissa Great Ocean Roadilla, todella suositeltava reissu etenkin jos aikaa ole hirveästi käytettävänä.
Ensimmäisenä päivänä aamuvarhaisella Topdeck tuli noutamaan meidät hostellilta. Mukaan mahtui monenikäistä ja useaa kansalaisuutta - Euroopasta oli mm. Tanskasta, Ruotsista, Norjasta, Saksasta ja Sveitsistä, lisäksi muutama kanadalainen. Kokonaisuudessaan ryhmässä oli noin 20 henkilöä, mutta tultiin kaikki kivasti toimeen keskenmme, vaikka erilaista porukkaa ryhmäämme mahtui. Normi Topdeckin reissut ovat suunnattu 18-39 vuotiaille. Tämä oli Topdeckin operoima, joten toinen australialainen matkanjärjestäjä Adventure Tours tarjoaa tätä reissua myös vielä ainakin toistaiseksi - tämä on kylläkin muuttumassa, siten että mukana on puhtaasti Topdeckin reissulla heidän asiakkaitaan. Adventure Toursin reissut ovat kaikenikäisille, joten vanhimmat ryhmässämme olivatkin 50-60-vuotias kanadalainen pariskunta. Pääosin porukka oli tosin silti oli nuorekasta, iästä huolimatta.
Meillä oli poikkeuksellisesti kaksi 'liideriä' mukana reissulla. Disco oli pääliideri, todella hauska ja omaperäinen tyyppi, jolla riitti juttua ja energiaa. Hän tiesi hurjasti alueiden/ kohteiden historiasta jne. ja antoi paljon myös pienempää nippelitietoa oikeastaan mihin tahansa liittyen. Toinen liideri olikin Discon 'pomo', Shane, joka myös hyvin lunkki tyyppi. Matkanaikana hän pääosin jakoi Discon kanssa ajovuoroja välillä.
Rekka oli yllättävän tilava, vaikkei ulkoapäin osannut sitä odottaa. Muutama paikkakin vielä oli jäljellä, joten ihan kiva kun sai hieman levittäytyä kun oli pidempi matka kuljettavana kerrallaan.
Jep. Kokonaisuudessaanhan Great Ocean Road on noin 240km pitkä, eli paljon ajamista oli edessä. Ensimmäisenä ajettiin Melbournesta aamiaiselle pieneen kotoisaan rannikkokaupunkiin nimeltä Torquay. Tämän jälkeen jatkettiin reippaampina matkaa rantsua pitkin välillä stoppaillen, mm. Bells Beachilla, joka on tunnettu surffispotti. Great Ocean Road alkaessa 'kyltin' kohdalla tietysti pysähdyttiin myös räpsimään kuvia. Lounaalle pistäydyttiin toiseen rannikkokaupunkiin, Apollo Bayhin, jossa oli paljon kahviloita ja erilaisia ruokapaikkoja, mentiin puistoon köllimään, nauttimaan lounaasta, toisten seurasta ja auringosta.
Seuraavan ajosession jälkeen oli tiedossa rainforest visiitti - Otway Fly tree top Adventures nimisessä paikassa jossa pääsetiin sademetsään 'tree top' kierrokselle. Täällä on mahdollisuus myös zip liningiin - mutta tän reissun aikana siihen ei jää aikaa eikä kuulu hintaan.
Päivän viimeinen stoppi ennen majoitukselle pääsyä oli kaikille huippuhetki ekana päivänä, Twelve Apostolesin rauniot rannikolla. Halukkaille oli mahdollisuus mennä helikopteriajelulle omakustanteisesti, muut hengasivat rannalla sitten odotellen - ei kummatkaan huonoja vaihtoehtoja tosin lainkaan! Itse skippasin kyydin, niin kuin pääosin kaikki, kolme porukastamme menivät. Ja tykkäsivät hulluna, ihan mielettömät näkymät jne. Ehkä hieman harmitti, miksei sitä itse sitten mennyt - noo, jääpähän jotakin vielä ensi kertaan!
Kun helikopterikyytiläiset oli laskeutuneet, mentiin kaikki syömään ennen kuin päädyttiin katsomaan auringonlaskua Apostolien viereen. Oli aika huikeeta! Disco ja Shane oli varastoineet kaikkien iloksi kuplajuomaa ja siinä sitten oltiin ja katsottiin kun aurinko katosi meren taa. Aika maaginen ilta. Majoituttiin melko aktiivisen päivän jälkeen Port Chambell nimiseen pieneen kylään. Meillä oli hostelli ja kuuden hengen dormit buukattu valmiiksi - uni ei heti päässyt tulemaan, niin mentiin vielä paikalliseen lähipubiin istumaan iltaa ja ihmettelemään mitä kaikkea oltiin ehditty jo ekana päivänä näkemään.
Seuraavana päivänä, yllätys yllätys, wake up call oli siinä 6:30 maissa jälleen. Syötiin hostellilla aamiainen ja noin puoli kasin aikoihin matka jatkui taas. Tänä toisena päivänä spotattiin ensimmäiset kengurut reissun aikana, iiiihania! Päivän / matkan aikana pysähdyttiin useissa kohdissa Great Ocean Roadia ja sen luontoa ihmetellen - Disco kertoi mm. sen synnystä ja mitä kaikkea siihen liittyikään. Lounaan jälkeen saavuttiin aboriginaalien 'pyhään' kansallispuistoalueelle, Grambians National Parkkiin. Pääsimme maalaamaan omat bumerangit Brambuk Aboriginal cultural centressä. Myöhemmin oli luvassa vielä vähän trekkaamista pari tuntia National parkin läheisyydessä - ihan uskomattomiin näkymiin!!
Myöhemmin illalla saavuttiin 2 päivän päätepisteeseen ja majoituttiin Motel Grampianiin. Sorenin kanssa vielä harjoiteltiin Discon opastuksella bumerangin heittämistä illalla kengurukentällä. Myöhemmin laitettiin pihalle nuotio pystyyn, ja illan chef oli Disco joka teki meille maittavan noutopöydän täynnä salaattia ja grilliherkkuja. Paistettiin vaahtokarkkeja, maisteltiin viintä ja ihmeteltiin parin metrin päässä olevia (ja seisaaltaan tappelevia..!) kenguruja tähtitaivas kattona.. Good day, good times..
Kolmas päivä aloitettiin myös aikaisella. Aamiaisen jälkeen päästiin McKenzie Fallseille, jossa pyörittiin about tunti. Ajettiin seuraavaksi Blue Hollowsiin. Täällä oli vaihtoehtona trekata vuoren huipulle, ja vähän haastavammassa maastossa - mutta näkymä korkealta ihan mieletön. Vaihtoehtoisesti porukka sai valita menevänsä katsomaan alkuasukkaiden luolamaalauksia ja tehdä iisimmän trekin.
Tämän jälkeen olikin tiedossa pikkasen pidempi ajomatka, matka tosin meni nopeasti kun Discolla oli kaikennäköisiä virikkeitä meille - kuten bingo, jossa kaikki lauloi oman maan kansallislaulun, sekä foliolla itsemme koristelu.. Hehe, siinä väsymyksessä älyvapaa ja yksinkertaisin läppä on parasta! Ylitettiin Etelä-Australian raja, siirrettiin kelloa ja saavuttiin illalla Adelaideen, jossa olikin aika hyvästellä kanssamatkaajat. osa porukasta jatkoi reissua vielä Adelaidesta Kangaroo Islandille. Yövyttiin meiän porukan kanssa YHA:n hostellissa, ja hyvästeltiin Topdeckin kanssamatkaajat.
Adelaidessa hengaaminen jäi vähän lyhyeen, pienehkön ja ihan lunkin tuntuinen kaupunki. Kipastiin suihkuun ja freesaannuttiin, siitä sitten taas nauttimaan ruuasta, juomasta sekä iloisesta seurasta. Meille oltiin järkätty Topdeckin, yhteistyökumppanimme puolesta illallinen lähellä sijaitsevassa ravintolassa, jossa tavattiin muitakin Topdeckin henkilökuntaan kuuluvia tyyppejä.
Kaiken kaikkiaan todella kattavat 3pv ja tuntuu ehkä siksin jo siltä että reissussa oltais oltu huomattavasti pidempään. Mutta niinhän se aina, että hyvässä seurassa ja upeissa paikoissa aika rientää. Onneksi kuitenkin paljon vielä edessä! Eli suuntana itärannikko Brisbane auringonnousussa Virgin Australian siivittämänä - tällä kertaa todella aikaiseen eli 4am!
- comments