Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er vi tilbage i Queenstown igen, efter et par dage i Milford Sound. I forgaars var vi ude at sejle i Milford, men desvaerre var det rigtigt lorte vejr, saa vi fik ik set alt den flotte natur - dog fik vi set saeler paa taet hold og en MASSE vandfald :) Vi overnattede en enkelt nat i Milford, hvor vi maatte skifte vaerelse 3 gange. 1. gang, stank der af roeg og nogle gamle nisser sad og holdte fest udenfor 2. gang, boede vi med en skummel gammel mand 3. gang var lykkens gang - vi fik vores egen cabin (en slags lille hytte).. jeg tror endnu ikke vi har sovet saa godt hernede endnu !!
I gaar var det bedre vejr, saa vi besluttede at gaa en lille tur og slaa ventetiden ihjel, til vi kunne komme videre med bussen. Vi fik set lidt af den flotte natur i Milford og sent paa eftermiddagen kunne vi komme fra Milford. Egentlig var planan at vi saa skulle have haft en nat i Te Anau, men det droppede vi, da vi foerst kunne komme fra Te Anau kl. 6 om aften og vi ville gerne se EM haandbold finale med Samuel, Astrid, Liza og Mathias, saa vi besluttede spontant at tage tilbage til Queenstown. Vi var oppe kl. 5 i morges, for at storme ned paa base hostel nede i byen og se haandbold paa computeren - og saa vandt DK jo :) vi gik glade i seng igen kl. 7 om morgen efter lidt morgenmad og stod op kl. 10.30. Vi har ligget hele dagen og slappet af nede ved soen for at nyde det gode vejr :)
V i ved endnu ikke hvad morgendagen bringer os endnu...
Hygge hejsa!
- comments
Karina Halløj. Uha hvor jeg misunder jeres tur, det lyder som om det er alle pengene værd. Dejligt at snakke med dig i telefonen, Julie. Godt i fik set den sidste afgørende kamp i håndbold, det var så det værd at stå op og se, selvom i skulle tidlig op. Sikke da nogle bumser i skú há delt værelse med.....Godt i kunne lukke munden op og brokke jer. Hyg jer og pas godt på hinanden. Knus
Morfar Kurt. :-) Kære begge. Ældre mennesker bør omtales pænt - :-)! Fortsat masser af gode vandreture til jer begge, :-) medens der ventes spændt på video om Bungy Jump. Kyndelmisse begynder at nærme sig herhjemme - knurre koldt. Kan se på billeder i har fåed pænt megen sol begge, husk sol olien!! KH. MF. & Kurt. :-)
Ulla Hej Selina og Julie Dejligt at se nogle billeder af jer :0) og ja I ser dejlige brune ud - jeg håber i nyder varmen, mens vi andre må fryse. Ja det var sejt at vi vandt EM. Kh mor/ Ulla