Profile
Blog
Photos
Videos
Hej!
Ar for tillfallet I Sydney Australien och vantar pa vara visum till Thailand. Vi har varit tre dagar i Melborune innan vi kom hit.. Dar gjorde vi inte jatte mycket. Vi var pa stranden en dag, i St:Kilda dar vi bodde. Det var en bit utanfor centrum. Vi akte in till centrum en dag och shoppade lite. En dag gick vi i St:Kildas centrum, men dar fanns inget storre utbud.. Andledningen till att vi inte gjorde fler saker i Melbourne var delvis pa grund av att vadret inte var sa bra och det var ganska langt att aka in till centrum eller till andra stallen.
Fran Melbourne akte vi med en Greyhound buss till Sydney. Det tog ca 14 timmar vilket var valdigt drygt med tanke pa att vi tog den pa morgonen. Nar vi kom till Sydney bodde vi de tva forsta natterna pa Coogee Beach som ar en bit utanfor centrum. Hostellet var ganska skabbigt som vi bodde pa och de som bodde dar rokte pa och var hogljudda m.m.
Den forsta dagen dar gick vi till Bondi beach som lag 1,5 timme ifran dar vi bodde om man gick, vilket vi gjorde. Vad ska man da sage om Bondi beach? Den ar inte alls lika stor som den ser ut att vara pa tv programmet. Den ser ut som manga andra strander. Nar vi kom dit satte vi oss bara och at sen gick vi tillbaka igen och lade oss en stund pa var egen strand som sag likadan ut bara mindre. Dagen efter flyttade vi till Base hostel som ligger i centrum av staden. For att komma ut till stranden harifran tar det ca 45 minuter.Idag har vi shoppat igen… Snart inga pengar kvar haha. Igar var vi pa Bio och sag Harry Potter!=) Det var mysigt. I morgon ska vi till Aquariumet och se Hajar!!! Det ska bli kul!!
Sen har det blivit lite andringar i vart schema med var fortsatta resa. Vi sticker till Thailand den 7 dec istallet for den 9 jan. Har ar alldeles for dyrt. Det kanns ocksa som om vi redan har gjort det mesta pa Nya Zeeland sa nu vill vi bara till ett varmare land dar vi bara kan slappa. Det blir lite jobbigt i langden att bo som vi bor, med en massa andra hela tiden och det behover vi ju inte i Thailand=).
Hoppas allt ar bra med er dar hemma!
Kramar!
- comments
Solveig Møller Finlay Hej elskling. Tak for sidste hilsen. Hvor er det dog skønt at I har fået lavet denne blog. Det er så dejligt at kunne følge Jer på rejsen - så er man jo lidt med på forestillingsplanet, selv om man sidder her i København. Alle gode ønsker knus og kram fra Mormor.