Profile
Blog
Photos
Videos
Så er vores rundrejse her i Chile ved at være ovre. Og det har da også været en lang tur. Og vi glæder os også efterhånden til at komme hjem til jordbær, nye kartofler og brun sovs.
Vi har nu været på Påskeøen i en uge og skal videre til Santiago et par dage før vi kommer hjem den 19. juni. Og selvom at det havde været bedre vejr, havde vi ikke haft tid til solbadning, for her har været så meget at opleve! Og for at komme rundt på øen så godt som muligt havde vi lejet en ATV for 5 dage.
Her er så mange moa'er, altså de sjove statuer, og de ligger spredt ud over hele øen. Vi har også en af dagene været oppe og så den "fabrik", hvor man for mange år siden hakkede moa'erne ud af vulkanen. Og så har vi også været henne ved en anden "fabrik", hvor man kun har lavet hatte til de enorme hoveder. Tror vores begges ynglings statuer er Ahu Tongariki, men det kan vi fortælle mere om hvorfor når vi kommer hjem.
Påskeøen har da også meget mere end moa'er at byde på, for her er både underjordiske gange, huler, ruiner, vulkaner og smuk natur. Vi var oppe og så nogle nærmest perfekt bevaret hellige huse ved Orongo. De er små runde stenhuse som er blevet brugt til noget forårs ritual - mener man, man er desværre aldrig helt sikker på de mange myter og historier herovre. Men deroppe er også en vulkan kaldt Rano Kau, og nede i dets krater har regnvand samlet sig i små søer. Jeg vil faktisk beskrive det som om, at når man kigger derned, så ser man ned på en hel anden verden.
Men vi ses jo snart, og så kan vi jo fortælle jer så meget mere om vores tur rundt her i Chile.
Hilsen Jesper og Rikke
- comments