Profile
Blog
Photos
Videos
Heej.....!!
Jeg er begyndt på arbejde og det er fedt. Da der lige er 4 frivillige, på skolen som er stoppet, er der masser at lave. Jeg føler mig tilpas og jeg glæder mig hver dag over at være der. De ansatte og børnene kommer jeg godt ud af den med. Dog var det kaotisk den anden dag, fordi Lee skædte de ansatte ud i åben foum og nærmest ville have mig og Daniel (min medstudernde fra Svendborg) til at give ham ret, i alt hvad han sagde, på en virkelig hård måde. Det var ubehageligt og senere talte jeg med en ansat der sagde, at sådan opførte Lee sig ind i mellem: så fyrrede han en den ene dag og så ringede han til dem den næste dag, for at få dem tilbage.
Jeg har besluttet mig for at holde mig gode venner med dem alle, Lee OG de ansatte og så åbne mig i huset, og fortælle hvad jeg virkelig synes.
Jeg er en blæksprutte på arbejdet og når jeg kommer hjem, løber jeg i bad OG det er tiltrængt, efter mange knus med børnene, i det lille mini klasselokale uden gennemtræk! :) Når jeg kommer hjem går vi som regel ud og spiser og snakker om vores forskellige praktikpladser. Det er rigtigt hyggeligt at bo så mange sammen. Det er jo helt kollegtivt-agtigt.
Sidste weekend var vi i Oslob, for at dykke med hvalhajer. Vi tog med bus lørdag kl. 4:30 og var fremme 7:30. Det var et vidunderligt smukt sted og det var så dejligt at komme ud af byen og se noget vand. Vi sejlede med fili- manden ud og kom stille og roligt i vandet. Det var helt vanvittligt at ligge ved siden af så kæmpe en hvalhaj. Det foregik på den måde at de lokale fodre hvalerne for at lokke dem ind på lavt vand (5-6m) og så er man dér direkte i vandet sammen med dem:) Dét skal bare opleves, når man er i hernede.
Jeg har det godt. Og håber I har det dejligt i Danmark :)
Knus
- comments
Josefine Heilmann Det er SÅ dejligt at læse at du har det godt og nyder dit ophold! Det lyder som om det lige er noget for dig, både med praktik sted og det hele, FEDT. Pas nu på når du dykker med de der hvaler ikke? :) Dejligt du får givet nogle knus - vil de også lege klappelege - så har du vel en eller to i baghånden ;) Knusser fra Danmark - Josse <3
Jennie Hej Josse! Dejligt at høre fra dig :) :) Søde Josse! Jeg skal nok passe på med de hvalhajer. Må indrømme jeg havde is i maven, de gange man 'ikke lige' havde set dén der hvalhaj bagved sig! Hahah..
Hanne B. Larsen Dejligt at læse, at du har det godt og oplever en masse. Både på job og i fritiden. Forsat god vind. Bedste hilsner Hanne