Profile
Blog
Photos
Videos
I dag, søndag, har vi været på hiking (bjergvandring, men på kanten af bjerget, og hvor det går op og ned og op og ned igen og igen!)
Vi skulle hike ud til nogle naturpools. Vi startede med at gå forkert, men det var heldigvis ikke særlig langt, det var kun en LILLE bakke, så det var lige til at overleve, selvom vi troede vi skulle dø allerede der! Men da vi så endelig kom på rette vej, og begyndte at gå afsted, endte en anden og jeg med at ta' føreringen og vi gik bare derud ad, men sørgede selvfølgelig for at de andre var med hele tiden! Stien vi gik på var ikke bredere end at man KUN kunne gå én person, og hvis man trådte forkert, så var der kun en vej og det var ned! Så man skulle virkelig kigge efter hvor man gik! Vores leder, Lene, havde sagt at det normalt tager en time til halv anden at gå de 5 km turen er på, men vi gik den så lige på ca. 45 min. Ret sejt alligevel! :)
Da vi havde gået de 5 km. og var kommet ned til de naturpools, som vi ALLE så frem til, efter at være blevet godt svedige, så var det bare så skønt at komme ned i vandet og bare slappe af, og samtidig var der virkelig smukt! Der brugte vi så en time til halvanden time, hvor vi bare hyggede os.
Derefter gik turen tilbage igen. Og ja, der tog en anden (ikke den samme, som på vej ud) og jeg også føreringen og gik bare derud af, vi var tilbage i mål 5 min før de andre, og de havde ca. været 40 min om det. Så vi har gået pænt stærkt! Men det var virkelig fedt!! Og jeg tror, at vi er en del som har ondt i rumperne og lårene i morgen! :) ..
Der hvor ruten til hikingen starter, der er et kæmpe luksus hotel! Og dertil hører en lækker strand. Der fik vi lov til at gå ned og ligge, indtil vores taxa'er kom og hentede os. Jeg tror, vi fik ligget der i omkring en time. Efter vi havde badet lidt og ligget og solet os lidt, valgte en af pigerne og jeg, at gå i vandet og snorkle lidt - hun havde udstyr med. Vi fandt to søpingsvin og en halv hummerkrop - ret fedt! Men fordi der var de dyr, så var der jo også sten, så vi lige lavet os nogle hudafskrabninger, pga der var kæmpe bølger, som kastede os lidt frem og tilbage - men det var ret sjovt!
De næste par dage står på nogle forskellige ting. Vi skulle egentlig ha' haft undervisning i morgen, mandag. Men det har vores lærer droppet, eller nærmere flyttet til tirsdag aften, så vi skal først ha undervisning tirsdag aften, så vi har to dage hvor vi kan lave nogle forskellige ting.
Og planen er, at vi imorgen, mandag, skal ud på det Rom-destilleri, som De Dansk Vestindiske øer er kendt for. Og ellers så skal vi ikke lave det helt vilde.
Vi rejser videre til St. John på lørdag, kl. øv om morgen! Men vi glæder os! :) .. Og jeg skal for første gang prøve at flyve med en vandflyver - det bliver sjovt! :)
Men nu vil jeg smutte, I hører mere inden længe ! :)
- comments