Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle.
Så er vi endelig kommet tilbage til det samme hotel i Nadi, hvor vores rejse i Fiji startede.
Den 24. om morgenen tog vi en bus ud til den nært liggende havn, hvor en stor gul katamaran, The Yasawa Flyer, skulle fragte os ca. 60 km. nord på til et resort kaldet Coral View. Turen blev tilbagelagt på godt og vel 4 timer, og undervejs blev der lejlighed til at se paradisø på paradisø. Vel ankommet ved Coral View blev vi losset i en lille båd med en fornuftig Yamaha motor smidt bagpå. Vi blev transpoteret ind til selve øen, hvor vi skulle overnætte i 6 nætter.
Da vi steg af den lille speedbåd valgte Martin lige at smide sin taske i vandet, hvori hans bærbar lå. De lokale fløj straks til for at hjælpe, men tasken var naturligvis vandtæt, den var jo militær!
Efter overstået velkomstdrink og frokost, fik vi tildelt vores værelse i et 20-mand stort dorm, med ganske fine faciliteter. Vi ville straks finde ud af hvornår vi kune begynde at tage vores dykkercertifikat, og inden længe sad i med udsigt over stillehavet, og studerede vores lærebog. Så var Martin tilbage på skolebænken, hvilket han ikke altid var helt tilfreds med.
Om aftenen mødte vi to danske drenge fra Struer, og dette kunne naturligvis kun gå godt, så vi havde en ganske hyggelig aften med dem, inden vi næste dag skulle videre med studierne. Den efterfølgende dag stod den på vores første dyk, hvor vores dykkerinstruktør introducerede os til de mest basale skills, hvorefter vi dykede rundt på ca. 12 meters dybde i godt og vel en halv time. Tilbage på vores resort, måtte vi endnu engang videre med studierne, og inden længe var vi færdige med hele bogen. Det blev til i alt 4 dyk og som I kan se på billederne, er det en utrolig flot verden de har under havet her i Fiji.
Dykkerkurset var færdiggjort på sammenlagt 3 dage, og vi bestod eksamenen med bravour. Nu havde vi endnu 3 nætter tilbage på denne dejlige ø, og de blev mes brugt på lidt vandretur op til toppen af øen, lidt rugby og fodbold med de lokale, samt afslapning i baren.
Efter 6 nætter på Coral View tog vi afsked med nogle super flinke gutter, som vi havde lært godt at kende under vores ophold. Næste stop var Manta Ray Island, hvor vi desværre kun skulle være én nat. Desværre, fordi maden var fremragende i forhold til al den fisk, ris og kylling vi havde fået serveret de foregående nætter. Manta Ray var et rigtigt flot resort som nærmest var bygget ind i klipperne, og på en bakketop var den ene bar/restaurant placeret, hvorfra man kunne yde både solop- og nedgang. Aftenen her blev tilbrag med bula dans samt lidt druk med nogle amerikanske piger og en dansker, der fungerede som dykkerinstruktør på denne lille ø, og virkelig nød livet.
Næste dag skulle vi endnu engang med den gule båd mod Kuata Natural Resort, hvor vi ikke har så meget at berette fra. Maden var mildest talt ikke særlig god, sengene knirkede, kæmpe thunderstorm om natten der sparkede vores dør ind og piskede regn rundt i hele lokalet. Men udover det havde de nogle gode øl og solnedgangen var fantastisk. Selvom vi blev der i 2 nætter nåede vi ikke ligefrem at forelske os i det sted.
Næste stop var Beachcomber Island, der har ry for at være en rigtig partyø i den øgruppe der ligger vest for hovedøen. Dette skulle vi snart få at se da vi checkede ind henad aftensmadstid, og inden længe var der skandinaviske piger om os, og det blev til et par temmelige våde aftener i træk. Vi blev på Beachcomber i 4 nætter, og som billederne antyder var der nogle rigtigt flotte strande på Beachcomber og de omkringliggende øer, generelt et flot resort med en rigtig god bar og masser af mennesker der checker ind og ud hele tiden.
Vores sidste stop på rejsen rundt på disse flotte øer var et resort der ligger i den sydlige øgruppe, Walu Beach hedder det, og vi kan anbefale at lade jeres bryllupsrejse gå herhen. Vi boede der kun en enkelt nat, men fik simpelthen fuld valuta for pengene. Vi betalte kun en smule mere end vi havde betalt for kæmpemæssige dorms på de andre øer, og fik tilgengæld vores helt egen suite. Det var simpelthen livet, og også dejligt at få slappet af efter nogle hårde aftener på Beachcomber.
Nu sidder vi som sagt tilbage på det samme hotel som vi startede på, og venter på at flyveren letter mod Sydney om mindre end 48 timer...
Det var alt fra nu!
Martin og Thomas!
- comments
Mark Sweet!!
Karsten Niiice
Bedstemor Det må lige være livet for sådan et par danske gutter