Profile
Blog
Photos
Videos
Wuhuu så er vi kommet til The Big Appel! New York er vild. Bare under indflyvningen til New York, kunne man fornemme, at den her by er speciel.
Søndag d. 2/6
Vi fløj jo om natten, og fik da også sovet lidt på turen. Da vi landede i lufthavnen, var metroen midlertidigt nede, så vi tog en taxa ind til vores hostel. Og hold da op en taxachauffør. Hun var godt nok skør, men også ret sjov! Hele turen ind til Manhattan fortalte hun skøre historier, som hun selv grinte ret højt af.
Vores hostel ligger på Manhattan tæt på metroen, så vi har ikke langt nogen steder. Værelset er mikro-lille, til gengæld er det også det dyreste, vi har boet på.
Vi kunne først få vores værelse klokken tre, så vi tog på sight-seeing med det samme.
Da vi bor tæt på Chrysler-bygningen, var den vores første stop. Det er bygning, som en gang var den højeste i New York. Den er bygget af ham, som ejede bil-mærket af samme navn. Det er meget facinerende at gå på Manhattan, da ALLE højhusene, virkelig er høje.
Herefter besøgte vi Grand Central, som er en gammel togstation. Den fungerer stadig som metrostation. Den er meget flot udsmykket. Man kan godt se, at den er bygget, den gang det at køre med tog, var noget helt specielt.
Herefter tog vi på Times Square. Det er heroppe, alle teatrene på broadway ligger. Her er også mange mærkelige mennesker klædt ud som alt fra Frihedsguinden til Mickey Mouse.
Sidst på eftermiddagen tog vi op i Empire State Building, hvorfra der er en fantastisk udsigt over Manhattan. Observationsdækket ligger på etage 86! Det er sindsygt, at køre 86 etager op i en elevator, men det gik temmelig hurtigt. Det tog ikke meget længere tid, end det tog at køre op på 11. etage i Las Vegas. Udsigten var jo helt fantastisk, og vi havde lånt en audio-guide, som kunne fortælle os, hvad vi så på.
Efter en overvældende udsigt tog vi en tur i china-town og little Italy, hvor vi spiste aftensmad.
Herefter tog vi hjem i seng godt trætte!
Mandag d. 3/6
Vi startede dagen med at tage sydpå til Brooklyn Bridge, hvorpå vi gik en lille tur. Her fra var der en god udsigt over Financial District. Brooklyn Bridge er jo den bro, hvorpå Miranda og Steve skal mødes, hvis de vil fortsætte deres ægteskab (Sex & the City) http://www.youtube.com/watch?v=ldla2a-IrWg.
Herefter tog vi med Staten Island Ferry, da den sejler forbi Frihedsguinden og Ellis Island. Både Frihedsguidinen og Ellis Island er lukket pga. stormen Sandy sidste år. Vi havde ellers glædet os til at besøge Ellis Island, men det må blive en anden gang. Til gengæld fik vi set Frihedsguinden på afstand, og der var også en flot udsigt over Manhattan.
Herefter gik vi en tur på Wall Street, hvor vi så børsen (Der hvor Carrie åbner børsen med en klokke). Her så vi også Trinity Kirken, men den var under ombygning.
Sidst på eftermiddagen tog vi tilbage til Times Square, hvor vi brugte en masse penge på teaterbilletter. Vi har købt billetter både til Løvernes Konge og til Phantom Of The Opera. Dem glæder vi os rigtig meget til at se onsdag og torsdag.
Vi hygger os her i New York, og vi kan allerede nu mærke, at tiden går alt for hurtigt!
- comments