Profile
Blog
Photos
Videos
Vi ankom til Sydney den 14. november efter en lang rejse.. Vi kom ind i den toldfri afdeling og der var saa 30 % rabat paa bestemte parfumer, deriblandt den parfume Nadia har droemt om det sidste halvanden aar - saa ja, den blev koebt.
Vi kom saa videre til tolden (vi havde i flyet skrevet nogle papirer, som blev tjekket, da vi kom ind i landet) og vi havde jo vaeret i junglen indenfor de sidste 30 dage (elefanterne), saa vi roeg til side og skulle tjekkes ekstra. De spurgte om vi havde ekstra sko, hvor vi begge maatte sige at de var blevet taget i Chiang Mai. De tjekkede nu alligevel vores tasker, men vi kom igennem - hurtigere end de andre som stod i en 30 meter lang koe!!
Vi kom saa ud, og begyndte saa at lede efter tog, for Nadia insisterede paa at vi kunne tage toget hele vejen til Bedlam Backpackers/Mates Place. Vi fik koebt vores togbilletter til Kings Cross (som viste sig ikke kun at vaere et godt sted for backpacker, men ogsaa den gade i Sydney hvor man nemmest skaffer sig en luder, stoffer og ja...). Vi ankom 23.08, hvilket imponerede vores vaerter meget da de aldrig har haft nogen kommet saa praecist.
Vi roeg paa et vaerelse og det foerste som slaar os i moede er lugten af hash! Se det var ingen af os tilfreds med, da vi havde laest flere skilte hvor paa der stod NO SMOKING INSIDE!!, men der blev vaeldig meget roeget paa hele hostel, baade almindelig cigaretter men ogsaa sin del hash, isaer paa vores vaerelse.
Naeste morgen satte vi naesen mod Opera Huset og gik langs vandet i Botanisk Have i Hyde Park, som bare var vidunderlig. Naturen i Sydney er noget meget dyrebart og de bruger meget tid paa at holde det paent - og ironisk nok, saa bad de os om at gaa alt det paa graesset som var muligt, da det kun gjorde det flottere og staerkere.
Da vi gik fra Opera Huset gik vi op mod byen, da Nadia behoevede nye sko, men vi fandt ingen den dag da alle butikkerne egentlig havde lukket.
Den naeste skrev vi til Mojo Surf, for at hoere hvor og hvornaar vi skulle komme dagen efter og fik senere svaret at de havde forladt os i Sydney dagen foer, fordi vi havde den forkerte dato (AAAARRGH), men blev tilbudt samme tur ugen efter hvilket vi sagde ja til - men hvad skulle vi lave de naeste par dage i Sydney? Og vi ville vaere en uge bagud, moeg skod!
De naeste par dage fik vi til at gaa med at tage til Bondi Junction, spise laekkert mad og pleje vores meget haardt ramte kroppe. VI var syge i alle dagene vi skulle have vaeret paa surf camp, saa maaske godt vi ikke kom afsted.
Den 21. november var vi i Featherdale Wildlife Park; oplevelsen var ekstraordinaer. Vi tog toget til Blacktown og derfra bussen til selve parken.
Vi blev moedt af fugle i bur, som var super flotte. Lidt laengere inde fandt vi kaenguruerne. Der sad vi nok en 20 minutter tids tid, bare for at se paa dem og bare vaere naer dem. Vi endte med at fodre dem, klappe dem og bare sidde med dem.
Vi gik videre i parken (i har set billeder, der er lagt ind for lidt tid siden) hvor vi moedte mange slags dyr, krokodiller, fugle, oerne (nej det er ikke bare en fugl, den er enestaende), slanger, froeer og koaler. Koalerne var ogsaa vildt vidunderlige, selvom de fleste af dem sov.
Da vi var paa vej hjem og ud, saa vi en mand holde en lille kaenguru-unge og straks sprang vi til og fik taget billeder med den, mens vi holdte den. Den var en lille vildbasse - han sagde at satte man en unge som den ind i en lejlighed, havde den med garanti splittet til det hele af inden for den foerste time, fordi den havde saa meget energi.
Den aften var vi i byen, noej det var sjovt. Vi hyggede os, lavede ballade og dansede...
Den sidste aften, inden vi skulle paa Surf Camp lavede vi pandekager og var derfor meget soede mennesker (mange proevede at logge nogen ud af os, men vi var haarde, da det var morgenmad dagen efter)
Den aften stoedte vi Adam igen - han var en yderst sjov englaender med meget posh-accent og derfor loed lidt feminim, og som tidligere paa ugen ville giftes med Heidi som hverken sagde nej eller ja :o) Men han underholdte os ret meget med sang, dans og modelposeringer den aften.
- comments