Profile
Blog
Photos
Videos
Nu er vores vidunderlige rejse begyndt! Imorges kl 4.30 ringede vækkeuret i KBH og nu ca. 20 timer senere sidder vi på et hostel i NYC.
Rejsen herover gik rigtig godt. Vi gik direkte ned til hostellet med den rigtige subway..Held, eller talent..:)
Da vi kom til hostellet smed vi taskerne og lagde os 10 min i vores meget lille værelse. Der er en køjeseng, et gammel bord og så et vindue der er blokeret af et eller andet aircondition, men det er nu meget hyggeligt. Men efter de 10 minutter gik vi straks ud i den stor by. Det er virkelig overvælende med alle de store bygninger og de yellowcaps. Vi gik lidt gennem gaderne og prøvede at suge alle de indtryk. Det er virkelig en fantastisk by. Vi gik ned til Centralpark som ikke er langt fra vores Hostel. Den er jo kæmpe!!! Her sad vi lidt og hyggede i det rigtig dejlige vejr. Her er skyfrit og ca 20 grader.. Lækkert.. Efter Centralpark sidder vi nu i vores seng og har lige spist aftensmad som bestod af sandwich og sushi..
Nu vil vi lige snakke om hvad der skal ske imorgen og så ellers bare sove. Vi er ved at være lidt smadret efter en meget lang dag med rigtig mange nye oplevelser!
- comments