Profile
Blog
Photos
Videos
Foerste dag paa dykkerturen og jeg har virkelig svaert ved at starte paa bloggen. Ikke fordi det er lang tid siden jeg har oplevet det, men fordi jeg fik saa mange indtryk og opvelser at jeg ikke ved hvor jeg skal starte.
Men lad os starte med baaden -mit hjem for de naeste seks dage. Jeg var blevet lovet luksus og selvom jeg var betaenkelig omkring det, saa var alt hvad jeg havde hoert om baaden sandt! Udstyret med en gigantisk spisesal, tv-lounge, 'slappe-af-lounge', bar (med alt hvad hjertet begaerer), soldaek, jacuzzi og bare for at toppe det en helikopter landingsplads (ikke at jeg direkte fik gavn af den, men det vender jeg tilbage til en anden dag). Hver dag var der morgenmadsbuffet, formiddagssnacks, tallerkenserveret frokost, eftermiddagssnacks, tallerkenserveret middag og dessertbuffet. Saa alle mine forventninger om at tabe de ekstra kilo (ligger nu paa smaa 87 kg.) ved fravaeret af fast-food og andre usunde vaner, kan jeg paent vinke farvel til!!
Men lad os vende tilbage til emnet. Her staar jeg saa paa en fantastisk baad omgivet af erfarne dykkere og aner ikke fra eller til om hvor jeg skal gaa hen eller hvad der venter for dagen. Men jeg finder efter lidt tid min instruktoer, Dan, der hurtigt gennemgaar de elementaere begreber og viser os (vi var kun to elever) alt dykkerudstyret, hvorefter han hjaelper os i det. Paa dette tidspunkt troede jeg bare det var for at vise os hvordan det skulle sidde, men nej, vi skulle efter smaa 20 min paa baaden paa vores foerste dyk. For foerste gang i mit liv skulle jeg traekke vejret under vand og saa ved Great Barrier Reef. Man skulle maaske tro at jeg derfor var vildt begrejstret og ikke kunne vente paa at komme i vandet, men tilfaeldet var at jeg ikke havde faaet laest alle mine lektier og derfor ikke foelte mig sikker (det skal lige siges at jeg foerst der fandt ud af at jeg ikke havde laest tilstraekkeligt af dykkerintroduktionsbogen, da jeg ikke var blevet korrekt informeret omkring det. Eller saadan noget derhen af). Men i et kort sekund var min selvtillid knaekket, mine ben rystede og jeg havde mest af alt lyst til at sige at jeg ikke var klar, men det ville vaere spild af penge og naerrig som jeg er, saa tog jeg et let og elegant hop i det azurblaa boelgende ocean.
Da jeg saa foerst kom under vandet troede jeg at alt lektielaesning var ligegyldig og at jeg ville klare det uden problemer, men igen tog jeg fejl af situationen. I mindre end to meters dybde var jeg skraekslagen!! Jeg var sikker paa at det ville koste mig livet og jeg ville kune een ting. OP!!! Men igen fik jeg presset mig selv til at overskride endnu en graense og det er et skridt jeg aldrig vil fortyde.
Efter disse frygtelige sekunder, ekstrem hjertebanken og alt for mange aandedraet havde jeg pludselig overskud til at orrientere mig. Jeg var taettere paa et af verdens naturvidundere end mange andre nogensinde kommer. Great Barrier Reef var for enden af mine foedder (eller faktisk for enden af mine finner)! Saa sidder I nok og taenker: 'Er det saa ligesaa flot og farverigt som paa billeder?'. Til det kan jeg kun sige: 'Nej, overhovedet ikke! Det var meget mere vaadt end paa billederne!' :) Nu sidder I saa i stedet og taenker noget lignende: 'Det var da nok den daarligste joke ever', men jeg griner altsaa stadigvaek :)
What ever, det var en fantastisk oplevelse. Selvom man ikke har det store overblik, saa kan man ikke blive andet end facineret. Alle verdens farver samlet paa kryds og tvaers af kunstneriske koraler og underlige fisk kombineret med den naesten konstante stilhed paa havets bund, er noget der er umuligt at beskrive, umuligt at fange paa et fotografi og noget jeg aldrig vil glemme. Mit foerste dyk var ikke en pool, ikke i Kattegat eller Oeresund, men ved Great Barrier Reef!!
Jeg tror vi har faaet nok foerstehaandsbeskrivelser for denne gang, saa jeg gennemgaar lige hurtigt resten af dagen. Den bestod i endnu et dyk, samt en svoemmeproeve paa 200 meter og en 'traede-vande-proeve' i 10 minutter. Aftenen gik med lektielaesning, havde jo lidt jeg skulle indhente :), og en kort gennemgang af udstyret endnu engang. For engangs skyld var lektier ikke en byrde, da formaalet med det hele var til at foele paa!!
For at slutte af i samme platte stil som vi startede, saa har jeg lige et hurtigt spoergsmaal.
Er det godt eller daarligt at det er 'breath taking' at vaere under havets overflade??
Den kan I saa gaa og tygge lidt paa :)
- comments