Profile
Blog
Photos
Videos
Dagen i dag havde vi sat af til at opleve petrolas tårne. Vi var oppe KL syv, så vi kunne være der når billetsalget begyndte. Alle steder har vi læst om de få daglige billetter og de lange køer. Spænde var vi da vi stod ud af taxien. Hvor lang en kø ville vi komme til at stå i og ville vi få billetter.
Stor var overreskelsen da vi oplevet hvor velorganiseret det hele var. Ungerne kunne hygge sig med interaktive touchskærme. Så den halve times venten gik hurtigt. Vi fik tid to timer senere. Så vi gik i parken. Der er en utrolig stor og sjov legeplads. Så ventetiden gik hurtigt.
Efter en kort sikkerhedsorientering blev vi rødt hold gennem ind i den første elevator. Op til 83 etage, så over i en anden elevator og de sidste tre etager til opsavationsdækket på 86 etage. Her havde vi 20 min til at nyde udsigten over hele KL. Og det var fantastisk. Vildt at være så højt oppe.bilerne nede på jorden lignede små legetøjsbiler. Og alle de andre bygninger, der havde virkede så høje, da vi stod på jorden, var nu ikke særlige høje længere.
efter de tyve minutter blev vi rødt holdt kaldt til elevartoren. Og så gik turen ned til 41 etage til skybridge. Her havde vi 15 minutter til at går mellem de to tårne. Igen super udsigt. Og nu var omgivelserne blevet lidt større igen.
Nede igen brugt vi et par timer på frokost og på at se på alle de mange butikker i de seks etager storcenter der hænger sammen med tårne.
Super oplevelse og så tilbage til hotellet og poolen. Vi nyder bare varmen.
- comments


