Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle sammen..
Så er vi på nettet igen, vores eventyr er for alvor startet. Vi havde dog lidt start problemer, men nu kører det vist. Lasse hentede en møgbeskidt bil i Brisbane, som havde en masse mangler. De ville ikke acceptere hans Visa så Ellen måtte lægge ud godt hun var med.. Det resluterede så i at vi skulle hæve maksimun hver dag for at betale Ellen og Horst tilbage. Hvilket betød at vi tilsidst ikke kunne hæve overhovedet. Vi fik mailet til vores bank hjemme som heldigvis ville nulstille begge kontier. Så nu kan vi få mad igen!!! Nej pjat vi lider vist ingen nød.
Vi er nu nået til Melbourne og tro det eller lad vær men vi er på vores andet besøg på Mac hele familien, de har nemlig free wifi... Vi var lige forbi Apollos kontor i Melbourne og fik fikset de ting der manglede så nu kan vi vist klare os. Lasse har dog indtil nu været alt for sej til at lave mad på et lille camping gasblus vi havde.
Vi har været de dejligste steder Bawley beach hvor vi endte med at være 4 nætter, der var en skøn strand og godt fiskeri. Lasse fangede en "lille" stingray på 1 meter i diameter, han kæmpede den ind på stranden for så at bide snørren over. Det var en vild oplevelse, den var kæmpe stor da den kom ind på land, og det var kun en lille en vi så to det var 2-3 gange større. Men de er dødbringende med deres giftige haler. Det skal også lige siges at lasse lod mig holde han stang fiskestang 2 gange og begge gange fik jeg bid. Først en fin salmom på 60 cm, bagefter en Tayler på samme størrelse. Aftenen efter fangede Lasse og Johan 4 småfisk på en lille stang Johan selv havde lavet. Det var sjovt vi lod dem svømme i en lille pool i klipperne til næste morgen, hvor Johan selvfølgelig ikke kunne kommer hurtigt nok ud og se til dem.
Douglas insisterede på at vi besøgte John hans bedste kammerat og kollegas forældre som bor i Bawley. Vi har mødt John nogle gange men jo ikke hans forældre så vi vidste ikke helt. Vi gjorde det og sjovt som de små beslutninger bare kan ændre så meget. De var så søde og gæstfrie, vi måtte får hele underetagen så længe vi ville, men stue, to soveværelser og eget bad og toilet. Vi fik ladet bilens batteri op så køleskabet virkede igen og fik fyldt vand på. Det var så dejligt at få en varmt bad, vi sov dog i camperen i haven. Dem skal vi helt sikkert besøge på vejen tilbage til Sydney.
Det har været noget koldere end vi regnede med så det har været ret koldt om natten. Vi lod dynerne være hos familien i Sydney... Flot CHristina som ikke syntes vi havde plads og fik brug for dem.. Nu har vi købt to soveposer med det australske flag til 10$ stykket nu fryser vi ikke mere.
Vi fimder gode steder hvor vi kan sove gratis så indtil nu har det ikke kostet os noget. Vi bader i ferskvands floder eller havet det er primært sådan vi kommer i bad. Vi har engang fået lov til at bruge badet på en campingplads... Ungerne elsker at slippe for at komme i bad især Frida. Hun ligner snart en aboronigals, ved ikke om det er skidt eller solen..
I nat overnattede vi Toorong falls et skønt sted langt inde i bjergene. Det var en dejlig oplevelse..
Vi skal prøve at skrive lidt oftere men dagene flyver afsted og vi overnatter tit så langt ude at der ikke er forbindelse til omverdenen og slet ikke internet..
Vi har det godt håber i alle hjemme i Dk kan holde varmen. mange tanker Johan Frida Lasse og CHris
- comments
Iben Hansen Hej med jer. Det lyder som et skønt eventyr I er på. Herhjemme er alt gråt og trist som sædvanlig, men vi har dog lige været på skiferie i sidste uge så lidt spændende oplever vi. Hilsen Iben og co.....