Profile
Blog
Photos
Videos
Bøffens tilbageblik :-)
Allerede ved ankomsten til Koh jum blev ramt af cast way følelsen og stemningen vi elskede på koh phangan.
Da vi kom flydende langs kysten lå seks longtail både klar til af fragte os det sidste stykke ind til land. Så der var om at hoppe i den rigtige og så ellers fuld skrue mod den nærmest mennesketomme strand.
Vi tjekkede ind i en stor og mægtig bungalow på pæle. Flot og rimelig nybygget da koh jum heller slap uden om tsunamien i 2004.
Så alt i alt en rigtig god start.
Glæden blev ikke mindre da vi fik serveret maden kort efter tjek in. Seafood pizza, thaifood, og hele molevitten og alle var glad. Efter maden stod en på dase i diverse hængekøjer, bade og lege.
Men stoppede noget af festen så, da farmor begyndte at blive dårlig. Senere på aftenen fulgte Mia trop, og kl01.30 startede Clara. Oprydning af opkast og flugtveje til toiletter er ikke nemt uden ELEKTRICITET. Så vi hAvde en hård nat, og jeg synteshånden også min mave begyndte at té sig. Så kl05.30 tilsluttede jeg mig holdet fra seafood pizzaen.
Den hårde nat betød at især Mia jeg og Farmor, lå underdrejede i hver sin hængekøje hele næste dag. Så kjell og Alfred lejede scooter og flygtede.
Efter en god nattesøvn var vi ved ar være på mærker igen. Så dag lejede vi kajak og så sejlede familien outdoor ellers på udflugt til en lille øde ø. Vi kom sikkert frem, primært pga en fortræffelig rytme i kajakken.
Da vi kom retur mødte vi et jævnaldrende par med 3 børn fra nabo resortet. Så ungerne fik leget med lidt børn igen og vi fik snakket.
Sidste lejede vi en longtail båd og sejlede til Pippi islands. Her shoppede vi lidt, mens vi gik lidt rundt. Øen er super smuk men også super turistet. Så efter et par timer var vi klar til at tage videre. På vej hjem standsede vi ved bamboo island og snorklede. Der var helt fantastisk, med tusindvis af fisk i alle farver og størrelser.....
Da vi var tilbage på koh jum, badede vi inden vi spiste sammen med det danske par. De var flyttet helt ned for enden af stranden. Her boede de nu på fredoom, som bare bare super smukt og autentisk med hytter i træer og på klipper.
Idag forlod vi så koh jum, så på trods af sygdom var helt forrygende. Vi er nu på koh lanta, hvor vi er tjekket ind på et fint hotel i fire dage, med pool lige ud til stranden. Ungerne nyder poolen og vi skal vænne os til civilisationen med masser af turister igen. Men det skal vi nok blive glade for
- comments