Profile
Blog
Photos
Videos
Det här med hotellfrukost är ju gott och mysigt på alla vis, ända till Linnea lägger av världens prutt/bajs, då känns det inte lika mysigt längre. Jag menar vi är ju vana men dom andra stackars människorna som myser utan barn, dricker sitt morgonkaffe och får en härlig inre bild av linneas blöja, varsågoda från oss;)
Fortfarande sol och värme ute:) så mysigt:) blir havet idag:) taxi lr promenad.. Tycker ju att det är lite jobbigt med bilåkande utan säkerhet..
Det blev en låååång härlig promenad på vägen dit iallafall.. Hem var väl mindre härligt. Väldigt mysig by och strand. Agios prokopios. Martin höll kikaren framför ögonen större delen av promenaden;) Linnea sov hela vägen dit och hem!! Pontus deckade på vägen hem! Jag har fått skavsår under fötterna väldigt oskönt måste jag säga! En stärkande frappe med glass to go, för att klara vägen hem satt fint!!:)
Jag vet inte vilket som är det säkraste alternativet, åka med taxi utan bälte eller bli omkörd av bilar som går i säkert 90km/h.. Överlevde gjorde vi:) och fick se väldigt mycket vackra vyer:) och nä.. Jag hade inte kameran med mig just idag.. Och med mobilen blir det ju sådär..
Duscha av sig lite salt nu då:) av med saltet på med skavsårsplåster!
Linnea tränar på att vända sig:) väldigt kul! Duktiga tjejen! Så galet stark:)
Pontus ska bara vakna lite, sen ut på stan och käka lite välförtjänt middag! Pontus har solsting lr nåt.. Skrattar åt allt pappa gör...
Promenaden till stan gick väl.. Har ju jävligt ont under fötterna. Gick i gamla stan upp till borgen, Pontus mådde kanon att få springa upp och ner i dom trånga gränderna:) inte lika kul att sätta sig och käka.. Han fick ett stort glas mjölk med sugrör! Medan vi käkade lammgryta:) mumsigt!
Sen gick vi vägen hem genom gamla stan och köpte oss varsin souvenirtröja:) så snygga vi blir ihop;)
Sen stannade vi och käkade crêpe och belgisk våffla:) så sjukt gott! Fast vi slösade ju pengar på Pontus:( han åt inte ens glassen.. Så inget onödigt shoppande till honom mer.. Får väl leva på mjölk, babybell ost och bananer då!
Mitt under mumsandet gjorde hon det igen!! Linnea sket ner sig och lite av mig:/ utan förvarning!! yay.. Ja, hela ryggen täckt med bajs! Men det var bara fram med grejerna och byta snabbt och diskret. Varför välja såna bra tillfällen att skita ner sig på undrar jag;)
Martin käkade upp lite av Pontus ratade crêpe och känner sig så där lagom uppsvälld;) kan ju inte säga att jag känner mig mindre mätt;)
Linnea är så sjukt nyfiken och vill vara där det händer så hon hade väldigt svårt att somna nu ikväll när vi kom till hotellet... Pontus hade skrattattack nr 100 idag när pappa fjantade sig och Linnea ville absolut vara med, inte försöka sova,trots att hon var galet trött! Så först få ner Pontus på jorden och försöka leka lite tyst, sen försöka få Linnea somna! Tog ett tag men tillslut så!
Nu ska vi väl alla sova! Upp "tidigt" imorgon, packa ihop oss för nästa båttur! Är fortfarande lite nervös när vi ska iväg, kommer båten(?), går vi på rätt båt(?) och kommer vi hoppa av på rätt ö? Och ja, egentligen vet jag att allt kommer gå kanon och vad gör det om vi hamnar helt fel egentligen? Men ändå lite pirrigt för det nya okända:)
- comments