Profile
Blog
Photos
Videos
Da har man dykt for forsta gangen i sitt liv da! Hur kul som helst kan verkligen rekomendera det till alla som nagon gang har tankt over att gora det! Kanslan ar obeskrivlig.
Igar hade vi teori och sedan fick vi gora proovningar uppe pa land innan vi skulle ga ner under vattnet. Jag har tur som fick vara sjalv med dom tre svenskarna sa det blev en perfekt grupp. Linn och Jenny valde att inte gora dykarceterfikat men har anda gjort ett provdyk idag sa vi sag varandra nere pa botten . (roligt)
Teorin var valdigt trakig men aven intressant, ar dock inte helt klar med alla tester men de kommer vi att bli imorgon. Har dock lite svart med vissa djupgrejer och sadant men de fixar sig alltid. Iallfall innan vi fick dyka ner pa riktigt i vattnet sa gick var dyklarare igenom allt pa land. ( hon ar foretsten jatte bra och pratar lattforstalig Chicago- engelska)
De hon gick igenom med oss var de olika tecknen man har for att kunna komenciera under vattnet, vad som var viktigt att tanka pa och olika tips. Vi fick borja med att byta mask och ta av oss glasogonen under vattnet och mycket mycket mer. Sa nu kan men det ocksa ! Val i vattnet forsta gangen var jag dock lite radd men andra gangen gick det battre.
Idag iallafall var det som sagt dags for mitt forsta dyk! och det gick jatte bra och jag ville inte ga upp andra dyket var annu battre an forsta. Sag en stingrocka , fiskar som bor i korallerna och forsvinner in i dom nar man knapper med fingrarna, sma blunderfiskar , pirat fiskar , plattfiskar som sag ut som sanden, och sen var de ju framforallt valdigt valdigt vackert.
Imorgon ska vi dyka igen, ner pa 18 meter, hoppas da mina oron ar helt bra men de tror jag nog. Sedan pa onsdag ska vi gora tva fundives och da kommer aven de tva andra svenksa tjerna vara med , Elin och Johanna som redan har dykarceterfikat sedan tidigare. Hoppas da att vi kan hyra en vattensunderkamera.
Det var allt for denna gangen , aterkommer med fler undervattenhistorier och forhoppningsvis bilder!
- comments
Mamma Var försiktig och lycka till. Kram mamma