Profile
Blog
Photos
Videos
En ole taaskaan ehtinyt kirjoitella ollenkaan, joten pitää näin takautuvasti laittaa jotain settiä Jerevanista, Armenian pääkaupungista.
Ei hassumpi paikka! Tuntui mahtavalta päästä parin kuukauden jälkeen länsimais-tyyppisen suurkaupungin ilmapiiriin! Jerevan toi kovasti mieleen Helsingin, tunnelmaltaan ja tyyliltään. Vaikka Armenia onkin köyhähkö ja syrjäinen maa, niin se ei millään tavalla näy Jerevanissa. Kansainvälisiä pikaruokaketjuja, leffateattereita, loistoautoja, muodikkaasti pukeutuvia ja huoliteltuja ihmisiä.. Ja ne rakennukset, herra siunaa! Armeniassa osataan arvostaa vanhoja rakennuksia, sillä koko kaupunki oli täynnä toinen toistaan upeampia vanhoja rakennuksia, ja illalla ne vielä valaistiin todella näyttävästi. Keskusaukio oli upein koskaan näkemäni.
Halvan kämpän löytäminen ei ollut mikään helppo keissi. Googlasin etukäteen muutaman mestan, mutta koska osoitteet yms. on täällä kirjoitettu paikallisilla kirjaimilla ja _kukaan_ ei puhu englantia, ei ollut helppoa. Yhden motellin löysin osoitteen perusteella, mutta se osoittautui enemmänkin bordelliksi, joten etsintä jatkui.
Lopulta oli pakko tyytyä hostelliin, joka on nimenomaan backbackereille suunnattu, ja löytyy mm. Lonely Planetista. Näitä mestoja koitan välttää kuin ruttoa niiden raskaan ilmapiirin takia, mutta eipä ollut vaihtoehtoja. Ja paikasta löytyi WiFi, joten kyllä se aika siellä kului!
Armenia ei tosiaan ole mikään länsimaisten matkailijoiden ykkösetappi, sillä koko Armenian ekskursioni aikana näin 5 länsimaalaista, ja nekin kaikki guest housessa. Armeniasta jäi hyvä fiilis, harmi kun ei ehtiny olemaan kauempaa.
- comments