Profile
Blog
Photos
Videos
So long Australia...(skrevet d. 18 okt. - undskyld manglende aktivitet her på bloggen. Er næsten forpustet over alt det jeg skal nå:)
Jeg ankom tilbage til Sydney i går efter 4 dage i Melbourne. Melbourne var slet ikke som jeg havde troet. Jeg havde forestillet mig en by større end Sydney, men det var den ikke. Ikke downtown i hvert fald. Der var egentlig heller ikke det store at tage sig til. Udover shopping selvfølgelig.. :) Det var dog en hyggelig by, men jeg er nok bare mere "a Sydney-person" som de siger hernede.. En af aftenerne tog vi på restaurant og spiste italiensk, og bagefter skulle vi i theater og se Chicago musical. Det var en rigtig god forestilling og vi havde en super hyggelig aften, som blev en slags afslutningsaften på vores tur sammen. Da vi kom tilbage på hostel, var der gang i den og vi fik et par drinks i baren, hvilket førte til bytur med flere drinks. :)
Vi boede ved siden af Queen Victoria Market aka marked fyldt med bras.. Frugt og grønt samt kød afdelingerne var dog super. Det mindede mig helt om Italien. Far og mor - I var gået amok!
Ellers lavede vi ikke det store - nu - ligger jeg i botanisk have i Sydney. Solen skinner fra en flot, blå himmel. Store sorte skyer nærmer sig dog. Øv.. Jeg har udsigt til Sydney harbour bridge og operahuset og tænker tilbage på de sidste 6 uger.. I går sagde jeg farvel til Ida og Laura da de tog videre til NZ. Det er lidt mærkeligt at være alene nu.. Vi har oplevet en masse sammen, og er kommet til at kende hianden ret godt. Vores første tid i Cairns, føles som en hel anden verden, og så alligevel som om det var i går. Jeg er allerede proppet med minder og indtryk og jeg er kun halvvejs! I morgen flyver jeg til Bangkok, hvor Philip forhåbentlig står og venter på mig i lufthavnen. Jeg glæder mig til at opleve en ny kultur - og til varmere himmelstrøg.
Nu har skyerne overmandet solen, så nu vil jeg bevæge mig mod the Rocks, som er blevet mit favorit område. Der er nemlig weekend marked.. Australien er fantastisk!
I får lige nogle sjove facts om Australien:
- Der findes to kænguruer for hver indbygger i Aus!
- Australien rundede for et par uger siden 22 mio indbyggere.
- Aus. har flere får end NZ
- I Aus. lever der vilde kameler
- Sydney startede som engelsk fangekoloni
- Koalaen vil i følge statistikken være uddød i år 2010! (næste år!! - mindre sjovt fact!)
- Aus. skylder eftersigende Jørgen Utzon 250.000 AUD
- I Melbourne kan de have alle 4 årstider på en og samme dag.
- Cape Tribulation er det eneste sted i verden hvor to world heritage listede steder mødes. Nemlig verdens ældste regnskov og Great Barrier Reef.
- Tro aldrig på mandlige aussie guides (der findes ikke en kangawallafox)
- Kun 1% af Australiens befolkning er aboriginals.
Jaaa.. man lærere faktisk også noget når man backpacker :)
- comments