Dilli kahan hai?
About Johanne
Profile
Blog
Photos
Videos
- recent updates
- recent comments
New blog entry posted
Varanasi, India
New blog entry posted
Pushkar, India
Inge Hej I to - og dejlige fantastiske Mishra - hvor det bare lyder fantastisk med alt det I oplever. Vi glæder os til jeres næste indlæg. Vi har lige besøgt Mankell - hun har det godt.. Nyd alle jeres oplevelser - Mange mange hilsner herfra mor og far
Kistian Holst Dejlig at høre fra jer. Jo mere I oplever, jo mere glæder vi os. Dejlig at være to om oplevelserne -så kan oplevelserne bedre huskes og erindres. Fortsat rigtig god"oplevelse". Alt her er ok. For en gang skyld regner det ikke.. Kærlig hilsen morfar og mormor.
New blog entry posted
Jaisalmer, India
Inge Hej i eventyr tøser. hvor må det være enorme STORE oplevelser. Her går det som vanligt - men sport og arbejde - Min undervisning på sygeplejeskolen gik godt . Glæder mig til de næste hilsner herfra. - Nyd jeres rejse. mange hilsner herfra. Mor og far.
Hanne Hej søde Johanne og Karin, Jeg skule lige se, om der var kommet nye beretninger fra jeres spændende færd. Og om I er blevet mere snydt????? Håber I nyder og oplever, her er det november med rusk og faldende blade, så vi luner os ved jeres eventyr, kh Hanne
New blog entry posted
Jaisalmer, India
Peter Fynbo Christiansen Skønt at læse Jeres blogs. Moni Og Soni. Moni er den anden mest betydningsfulde gud i den hinduistiske tro. Soni er et familienavn i punjab området. Kan ikke helt finde betydning. men tror det også er stort. Så i må have gjort et stort indtryk på jeres chaufør.. Skønt i har ham, med jer rundt her de første dage. Giver lidt tryghed. At i bliver snydt er kun naturligt. Smiler. Lige nu er i jo bare blåøjede turister. Det skal nok lykkes jer, hen af vejen at blive drevne også i forhandlingerne.. Hvor er det dog skønt at høre om alt i oplever. Mærker jo helt ånden i jeres glade beskrivelser. Lugte og indtryk fornemmer jeg klart. Beskrivelsen roskilde hegn siger vist alt. Nyd hinanden. ogsender kram fra hjertet.
Agnes Fall Nielsen Kære Johanne og Karin Det var super herligt at fornemme og snakke med jer. Alt i alt er det vist dealen at blive snydt i mere eller mindre grad, når man er hvid og well off europærer i Indien. Ingen af jer er fede!. Glæd jer over det, for så havde de beholdt jer. Karsten kan som bekendt nikke genkendende til og berette det samme. I Danmark er det sur november, ingen kameler og ingen sød Mishra. Ham må I virkelig hilse fra os og fortælle ham, at vi sætter STOR pris på, at han passer så omsorgsfuldt på jer.Godt at høre, at det går fint med maden. Jeg skal hilse fra Bedsterne kæmpemeget. :-) Jeg læser jo højt for dem, når der er nyt på blog og sms. Det er en fornøjelse at lukke op og læse jeres blog. Tænker på jer og glæder mig over hver ny oplevelse, I får. Klap kamelerne, kys stjernehimmelen og hils Mishra venligt fra Danmark. Han kører rundt med de skønneste guldklumper. Kh. Mor.
New blog entry posted
Jaipur, India
sharad mishra dear mone is good you and sone both are good if you need my help joust call me . with love mishra
re: Change of plansAgnes Fall Nielsen Kære Johanne og Karin Det er - som altid - en fornøjelse at læse jeres fantastiske levende og sanselige beskrivelser af mødet med Indien. Det lyder som en fornuftig beslutning med de mere sydlige himmelstrøg. Det var super at snakke med dig igår, Johanne! Vi,og specielt Bedstefar; sender mange hilsener til jer begge. Vi printer blogs,og læser højt for ham. Det er godt at kunne følge jer på denne måde. :-) Knus og kærlige hilsener Mor.
re: Change of plansJens Fall Dejlig dejlig læsning - som at være der selv. Flink fyr ham Mishra. De bedste hilsner fra Århus. Ser frem til næste blog.
re: OctopussyKistian Holst Dejlig at høre fra jer. Jo mere I oplever, jo mere glæder vi os. Dejlig at være to om oplevelserne -så kan oplevelserne bedre huskes og erindres. Fortsat rigtig god"oplevelse". Alt her er ok. For en gang skyld regner det ikke.. Kærlig hilsen morfar og mormor.
re: OctopussyInge Hej I to - og dejlige fantastiske Mishra - hvor det bare lyder fantastisk med alt det I oplever. Vi glæder os til jeres næste indlæg. Vi har lige besøgt Mankell - hun har det godt.. Nyd alle jeres oplevelser - Mange mange hilsner herfra mor og far
re: OctopussyAgnes Fall Nielsen Hej piger, kære dejlige Johanne og Karin Godt at høre fra jer igen. Det er en fryd, hver gang, der er nye maleriske beskrivelser af gadeliv og natur at læse på bloggen. Faktisk er det lige før dufte og lyde går rent igennem på bloggen. I må fortælle Mishra, at vi er småforelskede i ham og hans omsorg for jer. Ham kommer vi til at savne - selv i Danmark. Det er ikke så meget farverigt at fortælle fra velordnede novemberdanmark. Venstre holder landsmøde, men det kan næppe toppe lysfesten og pilgrimmene. :-) De kærligste hilsener Mor og co.
re: Octopussyfarmor kære piger en hilsen fra mig på en kold efterårsdag. Vi har lige fået en kop eftermiddagskaffe. Vi har det godt - håber at I har det godt . Jeg er cyklet fra Bramming for at se jeres blog. mange hilsner fra farmor
re: StjernenatHanne Hej søde Johanne og Karin, Jeg skule lige se, om der var kommet nye beretninger fra jeres spændende færd. Og om I er blevet mere snydt????? Håber I nyder og oplever, her er det november med rusk og faldende blade, så vi luner os ved jeres eventyr, kh Hanne
re: StjernenatInge Hej i eventyr tøser. hvor må det være enorme STORE oplevelser. Her går det som vanligt - men sport og arbejde - Min undervisning på sygeplejeskolen gik godt . Glæder mig til de næste hilsner herfra. - Nyd jeres rejse. mange hilsner herfra. Mor og far.
re: StjernenatAgnes Fall Nielsen Heej piger Hvor skøn en beskrivelse- og altid godt at se jeres "pen"! Vi har godt nok - for en gangs skyld- høj flot novembersol i det vestjyske i dag, men en sådan stjernehimmel, som I oplever, lyder som det rene tusind og een nat. Hvad mon næste destination er på jeres rejse? Forhandles der med Mishra om, hvad I vil se- eller har han lagt en masterplan. I må fortælle småtøserne, Gino og Niko, at de er en del af nyhedsstrømmen, der går hjem :-) Herhjemme snakkes der finanslov, og man skændes om juletræer kontra Eidfest i et beboerkompleks, så nyd solopgangene og græshoppernes sang. Det er der mere poesi i. Kys på den videre færd. Knus mor.
re: StjernenatInge Kære Karin og Johanne. - dejlige beskrivelser I sender - vi nyder dem meget - også herfra skal i sende jeres chauffør mange hilsner. Glæder mig til jeres næste indlæg - mange mange hilsner herfra. Kh mor og far
re: Jaisalmer, IndiaAgnes Fall Nielsen Kære Johanne og Karin Det var super herligt at fornemme og snakke med jer. Alt i alt er det vist dealen at blive snydt i mere eller mindre grad, når man er hvid og well off europærer i Indien. Ingen af jer er fede!. Glæd jer over det, for så havde de beholdt jer. Karsten kan som bekendt nikke genkendende til og berette det samme. I Danmark er det sur november, ingen kameler og ingen sød Mishra. Ham må I virkelig hilse fra os og fortælle ham, at vi sætter STOR pris på, at han passer så omsorgsfuldt på jer.Godt at høre, at det går fint med maden. Jeg skal hilse fra Bedsterne kæmpemeget. :-) Jeg læser jo højt for dem, når der er nyt på blog og sms. Det er en fornøjelse at lukke op og læse jeres blog. Tænker på jer og glæder mig over hver ny oplevelse, I får. Klap kamelerne, kys stjernehimmelen og hils Mishra venligt fra Danmark. Han kører rundt med de skønneste guldklumper. Kh. Mor.
re: Jaisalmer, IndiaPeter Fynbo Christiansen Skønt at læse Jeres blogs. Moni Og Soni. Moni er den anden mest betydningsfulde gud i den hinduistiske tro. Soni er et familienavn i punjab området. Kan ikke helt finde betydning. men tror det også er stort. Så i må have gjort et stort indtryk på jeres chaufør.. Skønt i har ham, med jer rundt her de første dage. Giver lidt tryghed. At i bliver snydt er kun naturligt. Smiler. Lige nu er i jo bare blåøjede turister. Det skal nok lykkes jer, hen af vejen at blive drevne også i forhandlingerne.. Hvor er det dog skønt at høre om alt i oplever. Mærker jo helt ånden i jeres glade beskrivelser. Lugte og indtryk fornemmer jeg klart. Beskrivelsen roskilde hegn siger vist alt. Nyd hinanden. ogsender kram fra hjertet.
re: Jaisalmer, India- last visited
- travel plan
Johanne has not added a travel plan yet


Agnes Fall Nielsen Kære Johanne og Karin Det er - som altid - en fornøjelse at læse jeres fantastiske levende og sanselige beskrivelser af mødet med Indien. Det lyder som en fornuftig beslutning med de mere sydlige himmelstrøg. Det var super at snakke med dig igår, Johanne! Vi,og specielt Bedstefar; sender mange hilsener til jer begge. Vi printer blogs,og læser højt for ham. Det er godt at kunne følge jer på denne måde. :-) Knus og kærlige hilsener Mor.
sharad mishra dear mone is good you and sone both are good if you need my help joust call me . with love mishra