Profile
Blog
Photos
Videos
Jeg elsker Afrika, men gud hvor jeg sveder!
Festen i fredags var rigtigt hyggeligt og hoejskole eleverne synes det var kanon fedt at vi ogsaa var med paa spoejen. Det sidste hold havde vidst vaeret lidt kedelige og holdt sig for dem selv. Loerdag var ren afslapning, noed bare at lave ingenting. Man har eller jeg har hurtig vendet mig til african time som man kalder det.. Der skal helst ikke vaere alt for meget stress paa i loebet af dagen, det er det simpelthen for varmt til, hehe :)
Endelig blev det soendag, og vejret var bare helt i top. Vi sejlede med en traebaad ud til den foerste bounty oe, som bare var en sandkasse som forsvandt naar det tidevandet kom. Den lille oe, som maaske havde areal som mit hus i Danmark, var tootalt overbefolket af franske og italienske turister. En af guiderne paa de andre baade havde en abe unge med, og lige pludselig blev det bare for turistet for os alle sammen, saa vi tog hurtigt videre. Det er sjovt hvordan man hurtigt kommer til at kigge paa andre turister, som bare slet ikke oplever landet som vi goer, fordi vi ved hvor meget de mister ved at vaere rigtige charterturister.(ved ikke om det er forstaaeligt?)
Vi sejlede 5 min ud til et rev. Der var der mulighed for at snorkle og bade. Vi var alle hurtige til at komme i snorkeludstyret og springe ud, men desvaerre var der smaa braendmaend i vandet(noget jeg ogsaa oplevede i Caribien). Men det var overkommelig smerte, men havde faaet et rigtig daarligt snorkelsaet, hvor vandet hele tiden kom ind i bade snorkel og maske. Rigtig aergeligt, men saa fik jeg tilgengaeld slikket lidt sol paa spidsen af baaden. Dejligt, rigtig ferie! De jeg saa korte "dyk" jeg fik, saa jeg ikke ngoet som jeg ikke havde set foer. Saa det var helt iorden med lidt alene tid paa baaden..
Derefter sejlede vi til en lille lagoone som mangrove traerne havde dannet, det var virkelig smukt og uberoert.. Saa stod den paa fiskefrokost. JEg maa erkende at jeg var lidt skeptisk, er jo ikke saa meget for skalddyr, har jeg jo arvet efter min mor ;-) Ind paa bordet kom kaempe hummer, rejer, tunfisk og blaeksprutter, som var blevet grillet.. Det smagte helt fantastisk og frisk, ikke som vi er vant til i Danmark. Da maden ramte maven, blev vi alle vildt traette, goer man altid hernede, saa vores obligatoriske middagslur pressede paa og vi fandt en skygge hvor vi kunne sove.. Bagefter vendte vi naesen hjemad.
Vi var alle helt udmattet, da vi naede hjem og istedet for aftensmad paa hoejskolen, noed vi rigtige danske pandekager paa svensker hotel som ligger overfor.. Det var baer helt i top, skoent med noget man kender..
Synes weekenden forsvandt hurtigt, lige som derhjemme.. saadan noget aendre sig ikke!
Mandag havde vi om udvikling med Mira. Det var kanon fedt emne fordi vi hurtigt saa dilemaet ved udviklingsarbejde. Det er som om at de ikke har kulturen til selv at ville noget mere end det de har nu. Det er hoejst sandsynlig fordi de ike toer, men det kan undre mig meget at de ikke oensker noget mere. Bagefter to vi til en lokal butik der saelger toej. Butikken er startet som et projekt af en dansk pige og en pige fra z'bar. Butikken koere godt, men de lever mest paa turister og dem kommer der ikke saa mange af, og det var primaert den danske pige der lavede forbindelserne til turisterne osv, og nu da hun er taget tilbage til danmark, ved de ikke selv hvordan de skal faa salget til at stige. Da vi saa spurgte hende hvorfor hun ikke opseogte turisterne, grinte hun og sagde at det kunne hun da ikke. Ogsaa da jeg senere spurgte hende om hun havde overvejet at tage timer i design for at maaske at faa mere viden, kiggede hun bare som om hun ikke forstod hvad hun skulle bruge det til.. Deres indstilling til arbejde er helt anderledes fra vores. Kan godt vaere lidt irriterende, men udvikling, som vi snakkede om i timerne, kan ikek vaere os der altid styre og laere dem om bedre maader.
Idag har vi vaeret i de huler hvor man opbevarede slaverne da det var blevet ulovligt. Det var noget af en oplevelse. Der var ikke noget saerlig sikkerhed, som stiger eller raekvaek, som man ville se det i mange andre lande. Vi fik lov til at klatre ned med vores egen pandelygte imens han fortalte historier. Det var vildt fascinerende.. hulerne blev brugt helt optil 1907 foer de blev opdaget. Kan overraske mig at nogle mennesker kunne faa sig selv til at behandle andre saadan..
Derefter saa vi det gamle slavemarked, foer det blev forbudt at handle medslaver. De opbevarede 75 kvinder og boern underjorden, i et rum pa 5x3 m. og som kun havde 3 vinduer som var 7 cmx30 cm. Over 50% af slavrne doede foer de naaede at blive solgt. Markabert..
Nu staar resten af dagen paa lidt shopping og saa skal vi alle spise paa det lokale fiskemarked, er jeg jo blevet god til at spise..
Det er bare rigtig fedt at laese jeres beskeder, dejligt at hoere lidt om hvad er foregaar der hjemme... savner det lidt nogengange, ved jeg godt jeg ikke kan vaere bekendt, men saadan er det jo nogen gange..
Maa smutte pc lukker ned,
Paa gensyn,
Kys og kram til jer alle, lidt svedige, men fra mig :)
- comments


